Με περίπατο στους “8” η Ντόρτμουντ (video)

Η Ντόρτμουντ πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς νίκησε τη Σαχτάρ με 3-0. Οι Γερμανοί από το πρώτο παιχνίδι είχαν δείξει πως ήταν καλύτεροι και τελικά το απέδειξαν και στον επαναληπτικό στην έδρα τους.

Η Σαχτάρ σαφώς ανέτοιμη, λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της αντιπάλου της.

Μέσα σε έξι λεπτά το σύνολο του Κλοπ διέλυσε τα όνειρα των Ουκρανών για την πρόκριση. Στο 31′ ο Σαντάνα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 37′ ο Γκέτσε από δημιουργός έγινε… εκτελεστής διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Η Σαχτάρ έπρεπε να πετύχει δύο γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο η εικόνα της στο δεύτερο μέρος δε βελτιώθηκε. Η Ντόρτμουντ είχε την υπεροχή και δεν άργησε να φτάσει και στο 3-0. Ο Μπλαζιτκόφσκι στο 59′ με σουτ έκανε το 3-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη και την πρόκριση των πρωταθλητών Γερμανίας.

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Κίτρινες: Κούτσερ

Ντόρτμουντ (Γιούργκεν Κλοπ): Βάιντενφελερ, Σούμποτιτς, Πίστσεκ, Φελίπε Σαντάνα, Σμέλτσερ, Γκουντογκάν (82΄ Σαχίν), Γκέτσε, Μπέντερ (46΄ Κελ) Ρόις, Μπλαζτσικόφσκι, Λεβαντόφσκι (70΄ Γκρόσγκρεουτς)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Πιατόφ, Κούτσερ, Ρατ, Ρακίτσκι, Χούμπσμαν (82΄ Στεπανένκο), Φερναντίνιο, Αλεξ Τεσέιρα, Σρνα, Τάισον (46΄ Ντάγκλας Κόστα), Λουίς Αντριάνο, Μικιταριάν