“Καθάρισε” στο δεύτερο

Η Ρεάλ νίκησε 5-2 τη Μαγιόρκα στη Μαδρίτη με ανατροπή, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-1.

Η Ρεάλ νίκησε 5-2 τη Μαγιόρκα στη Μαδρίτη με ανατροπή, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-1. Η “βασίλισσα” μείωσε προσωρινά στους 10 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, που αγωνίζεται την Κυριακή (17/3).

Ο Νσούε στο 6′ και ο Αλφάρο στο 21′ έδωσαν δύο φορές το προβάδισμα στους νησιώτες που δεν κατάφεραν, ωστόσο, να κρατήσουν το θετικό αποτέλεσμα στο “Μπερναμπέου”. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το 2-2 στο 52′ και στο 54′ ο Μόντριτς έβαλε την ομάδα του στη θέση του οδηγού.

Στο 57′ ο Ιγουαΐν που πέτυχε και το πρώτο τέρμα της ομάδας του στο 15′, βρήκε και πάλι δίχτυα και ανέβασε τον δείκτη στο 4-2 σε ένα 6λεπτο “φωτιά” για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπενζεμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΡΕΑΛ: Λόπεθ, Ράμος, Πέπε, Αρμπελόα (46′ Οζίλ), Κοεντράο, Βαράν, Κακά (62′ Αλόνσο), Μόντριτς, Ρονάλντο, Ιγουαΐν, Μοράτα (46′ Μπενζεμά)

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Αουάτ, Χάτον, Νούνες, Κέβιν, Μπίγας, Τισόνε (83′ Φοντάς), Πίνα, Βίκτορ (76′ Περεϊρά), Αλφάρο, Ντος Σάντος, Νσούε (66′ Χέμεντ)