Νίκη και διαφορά για ΤΣΣΚΑ (video)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στη Ρωσία με 81-72 για την 13η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά της ήττας των 8 πόντων στη Μαδρίτη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ουίμς (22π.), ενώ για τους Μαδριλένους ξεχώρισε ο Φερνάντεθ (24 π.).

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 24-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ήταν εκτός ρυθμού και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-28.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο. Η ΤΣΣΚΑ εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι χωρίς δυσκολία και να διευρύνει τη διαφορά, ενώ αντίθετα ο Ρούντι Φερνάντεθ πάλευε μόνος του για να κρατήσει τη «βασίλισσα» στο ματς. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρώσους στο +16 (63-47). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να αντιδράσει και μείωσε στους επτά πόντους τη διαφορά. Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι πήγε στις βολές εκεί όπου ο Ροντρίγκεθ ευστόχησε  σε 1/2 βολές, 7,2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη και κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα με το 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 44-28, 63-47, 81-72

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ετόρε Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17(1), Μίτσοφ, Τζάκσον 8, Κρστιτς 16, Ουίμς 21(1), Έρτσεγκ 3(1), Βοροντσέβιτς, Καούν 6, Κριάπα 6, Παπαλουκάς 4.

Ρεάλ Μ. (Πάμπλο Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 24(6), Σουάρεθ 6(2), Ρέγιες 10, Μίροτιτς 5, Ροντρίγκεθ 7, Ετσχάιμερ, Μπέγκιτς 5, Κάρολ 7(1), Γιουλ, Σλότερ 8.