Καβάλα για τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι και πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Καβάλας.
Βαλβέρδε: "Ξέραμε ότι δεν θα είναι εύκολο"
Κάσπερτσακ: "Πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων"

Ο Φουστέρ στο 41ο λεπτό αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Φετφατζιδης σπάζοντας παράλληλα το αρνητικό σερί των ερυθρόλευκων από την άσπρη βούλα. Κακοί οι πειραιώτες που είχαν για ακόμα ένα ματς προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, όμως πήραν τους τρεις βαθμούς σε μια έδρα που δεν έχει νικήσει κανένας από τους διεκδικητές του τίτλου Η Καβάλα πλήρωσε τις σημαντικές απουσίες που είχε (Ονουάντσι, Αμπντουν, Καρντόζο) και δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα που θαυμάσαμε τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Χένρακ Κασπερτσάκ παρέταξε την Καβάλα με σύστημα 4-3-3, έχοντας σημαντικές απουσίες στην ομάδα του και το οποίο μετατρεπόταν σε 4-5-1 όταν οι Αργοναύτες αμύνονταν. Με το Γκαλίνοβιτς κάτω από τα δοκάρια , τους Ντουγκλάο, Τόμασιτς στο κέντρο της άμυνας, τον Πετκάκη δεξιά και το Χργκόβιτς αριστερά. Ο Ντιέ με το Ντικρόκ ήταν τα δυο αμυντικά χάφ με το Βουτσίτσεβιτς πιο μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Ναζλίδης, με τον Ογκμπέτσε αριστερά και το Δρόσο δεξιά.
Ο Βαλβέρδε δεν άλλαξε σύστημα αλλά άλλαξε πρόσωπα καθώς άφησε έξω τον Ουρτάδο και έπαιξε με τους Ντουντού, Ιμπαγάσα Φουστέρ στον άξονα της μεσαίας γραμμής στο σύνηθες πλέον 4-2-3-1. Στην άμυνα η επιστροφή του Τοροσίδη έφερε τον Μοντέστο δίπλα στον Παπαδόπουλο και το Χολέμπας αριστερά, με τον Πάρντο φυσικά κάτω από τα δοκάρια. Ο Μιραλάς ήταν στην κορυφή της επίθεσης με το Φετφατζίδη να καλύπτει το κενό του Ριέρα αριστερά και το Ρόμενταλ στη δεξιά πλευρά
Σκόραρε από τα 11 βήματα!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και μόλις στο 3ο λεπτό θα μπορούσε να σκοράρει Ο Μιραλάς βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε με το ένα χερι ο Γκαλίνοβιτς ο οποίος είχε καλή τοποθέτηση.
Η συνέχεια βέβαια δεν ήταν ανάλογη. Η Καβάλα πίεζε ψηλά, οι ερυθρόλευκοι έκαναν πολλά λάθη με αποτέλεσμα να μην παίζεται καλό ποδόσφαιρο και βέβαια να μην δημιουργούνται φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.
Στο 30 ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Τοροσίδη εξω από την περιοχή και δεξιά, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του  Γκαλίνοβιτς.
Τρία λεπτά αργότερα η Καβάλα έφτασε κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Βουτσίτσεβιτς, έφυγε πάνω από το δοκάρι του Πάρντο
Στο 40ο λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό της αμυντικής λειτουργίας της Καβάλας και ο Φετφατζιδης κέρδισε πέναλτι όταν με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Πετκάκη. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Φουστέρ ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Ολυμπιακός από την άσπρη βούλα μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.
Οπισθοχώρηση των ερυθρολεύκων
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία και την Καβάλα να ψάχνει τους χώρους για να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 56ο λεπτό ο Βαλβέρδε έριξε στο παιχνίδι τον Ουρτάδο αποσύροντας τον Φετφατζίδη. Ο Ισπανός έπαιξε δίπλα στο Ντουντού με τον Ιμπαγάσα να πηγαίνει πιο μπροστά και το Φουστέρ  στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής. Η αλλαγή αυτή έφερε πιο πίσω τους παίκτες του Ολυμπιακού που με Ντουντού και Ουρτάδο στον άξονα έχασαν σε ταχύτητα και έδωσαν γήπεδο στην Καβάλα .
Στο 62ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Βουτσίτσεβιτς στην κίνηση έφυγε άουτ. Στο 70 η Καβάλα απείλησε και πάλι με τον καλύτερο της παίκτη, το Βουτσίτσεβιτς όμως το μακρινό σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Πάρντο που μπλόκαρε τη μπάλα. Ο Πάρντο μπλόκαρε με δυσκολία και με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ντικρόκ τέσσερα λεπτά αργότερα.
Ο Ολυμπιακός αντέδρασε προς το τέλος του παιχνιδιού και με την είσοδο του Πάντελιτς έγινε λίγο πιο απειλητικός. Στο 85ο λεπτό μάλιστα έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ όμως ο Μιραλάς δεν κατάφερε για ακόμα μια φορά να νικήσει το Γκαλίνοβιτς. Εν κατακλείδι ο Ολυμπιακός κρατάει από τον αγώνα της Καβάλας τους 3 βαθμούς που πήρε σε μια έδρα που δεν κέρδισαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα

1′ Εναρξη αγώνα
3′ Σουτ Μιραλάς από τα δεξιά της περιοχής, ο Γκαλίνοβιτς απόκρουσε με το ένα χέρι
10′ Σουτ του Ρόμενταλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
19′ Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή, αλλά δεν μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Γκαλίνοβιτς
25′ Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται ευκαιρίες
30′ Ο Τοροσίδης επιχείρησε το σουτ από τα δεξιά, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
33′ Ο Βουτσίτεβις απαλλάχτηκε με έξοχο τρόπο από το μαρκάρισμα του Ιμπαγάσα, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
36′ Ο Δρόσος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
39′ Ο Φετφατζίδης απέφυγε εκπληκτικά τον Πετκάκη, ο τελευταίος τον ανέτρεψε και ο κ. Καλόπουλος έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα
40′ ΓΚΟΟΟΟΛ 0-1 Ο Φουστέρ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και τον Γκαλίνοβιτς στη δεξιά
45′ Τέλος ημιχρόνου

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
52′ Κάθετη μπαλιά από τον Φουστέρ, ο Μιραλάς επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, αλλά ο Τόμασιτς με τάκλιν κατάφερε να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς ρο τέρμα
56′ Ο Ουρτάδο στη θέση του Φετφατζίδη
58′ Σουτ Ναζλίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ
62′ Σέντρα Δρόσου από τα δεξιά, γυριστό σουτ στην κίνηση του Βούτσεβιτς από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι
66′ Κίτρινη στον Παπαδόπουλο για φάουλ στον Βουτσίτσεβιτς
68′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Ρόμενταλ
71′ Ο Αλεξάντροβιτς στη θέση του Ογκμπέτσε
73′ Κίτρινη στον Βουτσίτσεβιτς για διαμαρτυρία
75′ Σουτ του Ντικρόκ  έξω από την περιοχή, ο Πάρντο μπλόκαρε δύσκολα με δεύτερη προσπάθεια
77′ Ο Πάντελιτς πρόλαβε την έξοδο του Γκαλίνοβιτς, επιχείρησε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής, αλλά ο Ντουγκλάο κατάφερε και έκοψε
79′ Κίτρινη στον Ντιέ
82′ Ο Γιάννου στη θέση του Δρόσου
86′ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μιραλάς επιχείρησε το σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Γκαλίνοβιτς έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ
87′ Ο Παπαδόπουλος έκλεψε την μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, έφτασε μέχρι έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα από το σουτ που επιχείρησε έφυγε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή
89′ Κίτρινη στον Ντουγκλάο για διαμαρτυρία
90′ Ο Πετκάκης έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Ουρτάδο με τάκλιν έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ μπροστά από τρεις παίκτες της Καβάλας
90′ Ο Πέρεζ στη θέση του Βουτσίτσεβιτς
90′ Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στη θέση του Ιμπαχάσα