Της έκλεισε το… σπίτι!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 τη Λάρισα στα εγκαίνια του AEL FC ARENA.

Ο Αθανασιάδης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 72ο λεπτό. Ο Κοντρέρας είχε ανοίξει το σκορ για το δικέφαλο στο 11 και ο  Κουζέν ισοφάρισε στο 18ο λεπτό για τη Λάρισα που είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν κατάφερε όμως να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Κώστας Κατσάρας δεν άλλαξε και πολλά πράγματα στο τρόπο με τον οποίο παρέταξε την ΑΕΛ . Διατήρησε το 4-2-3-1 με τον Κουζέν στην κορυφή της επίθεσης και τον Κανόμπιο ακριβώς από πίσω του. Στα άκρα της μεσαίας γραμμής ήταν ο Μπλάζεκ αριστερά με τον Σίμιτς δεξιά , με τους Ιγκλέσιας και Ρομέου να αποτελούν τα δυο αμυντικά χαφ των Βυσσινί. Στην άμυνα ο Νταμπίζας με τον Κολοβέτσιο ήταν τα δυο κεντρικά μπάκ, με το Βενετίδη να καλύπτει το αριστερό άκρο, ο Βελάσκο το δεξί και ο Αμπάρης κάτω από τα δοκάρια.
Ούτε ο Μάκης Χάβος άλλαξε την τακτική του, προτάσσοντας το δικέφαλο της Θεσσαλονίκης με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια μετά από πολύ καιρό βρέθηκε ο Χαλκίας αντί του Κρέσιτς. Στην άμυνα οι επιλογές δεν ήταν και πολλές έτσι λοιπόν ο Κοντρέρας με τον Τσιρίλο συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τον Σακελλαριού να καλύπτει το αριστερό άκρο και τον Ζουέλα το δεξί. Ο Βιτόλο με το Γκαρσία ήταν ως συνήθως τα δυο αμυντικά χαφ με τον Ίβιτς να κινείται μπροστά τους σε  ρόλο επιτελικού χαφ  τον Κριστιάνο δεξιά, το Βιερίνια αριστερά και ο Σαλπιγγίδης στην κορυφή της επίθεσης
Αιφνιδιασμός και ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα δέκα λεπτά. Ο δικέφαλος ειχε την υπεροχη σε αυτά τα πρώτα λεπτά κάνοντας φανερή την πρόθεση του να αιφνιδιάσει τη Λάρισα. Τα κατάφερε στο 11ο λεπτό όταν άνοιξε το σκορ με ένα γκολ του Κοντρέρας που θα μείνει στην ιστορία καθώς είναι το πρώτο που σημειώθηκε στο AEL FC ARENA. O Χιλιανός αμυντικός του δικεφάλου έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου από τον Κουζέν έπαιξε το 1-2 με το Βιερίνια έξω από την περιοχή και με δυνατό πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Αμπάρη γράφοντας το 0-1. Από κει και ύστερα η Λάρισα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση και απείλησε πολλές φορές την εστία του Χαλκιά. Στο 16 ο Βενετίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε θέση βολής αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε σωτήρια. Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έφερε το ματς στα ίσια με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να φέρει μεγάλη ευθύνη. Ο Χαλκίας είχε την μπάλα στα πόδια του μέσα στην περιοχή πιέστηκε από τον Κανόμπιο και στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα πόδια του αμαρκάριστου Κουζεν που δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα και να κάνει το 1-1. η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το δεύτερο γκολ το οποίο θα το είχε πετύχει εάν ο Μπλάζεκ ήταν πιο αποτελεσματικός στα τρία τετ α τετ που έχασε  με αποκορύφωμα την φάση του 37ου λεπτού όταν από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει το Χαλκιά
Το χτύπημα του Αθανασιάδη
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τους δυο προπονητές και με τη Λάρισα να πιέζει. Ο Χάβος βέβαια αναγκάστηκε να κάνει γρήγορα γρήγορα, στο 60ο λεπτό, τις δυο πρώτες του αλλαγές καθώς την ώρα που είχε σηκώσει το Μπουσαϊντί να αντικαταστήσει το Σακελλαρίου ο οποίος πέρναγε δύσκολες στιγμές με τον Μπλάζεκ, ο Ίβιτς χτύπησε στο γόνατο και δεν μπορούσε να συνεχίσει . Έτσι πέρασε στο ματς και ο Φιλομένο στη θέση του Σέρβου. Στο 62 ο Κουζέν ύστερα από σέντρα του Βενετίδη έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
 Στο 72 ο Χάβος έριξε στο παιχνίδι τον Αθανασιάδη στη θέση του Σαλπιγγίδη, κλεινοντας τις αλλαγές του και δευτερόλεπτα αργότερα ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ σκοράρει και δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Κριστιάνο έφυγε στην αντεπίθεση βρήκε με πολύ ωραία πάσα τον Αθανασιάδη που με δυνατό σουτ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα νίκησε τον Αμπάρη και έκανε το 1-2.
Το γκόλ αυτό πάγωσε το γήπεδο και έκοψε τα πόδια των παικτών της Λάρισας καθώς ήρθε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.
Στο 74 η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως το απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Μετίν έδιωξε με υπερένταση στη γωνία του ο Χαλκιάς.
Έτσι ο ΠΑΟΚ έφυγε από το νέο γήπεδο της Λάρισας με μια σπουδαία νίκη που τον ανεβάζει στην τρίτη θέση μαζί με την ΑΕΚ. Όσο για τη Λάρισα εκτός ότι δεν κατάφερε να εγκαινιάσει με νίκη το νέο της γήπεδο, πλέον τα πράγματα γίνονται πάρα πολύ δύσκολα καθώς η ομάδα της Θεσσαλίας παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας

Γήπεδο: “AEL FC Arena”
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Γούκος (Ηπείρου)

Η εξέλιξη του αγώνα:
1′: Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους στη σέντρα
7′: Μακρινό φάουλ του Γκαρσία, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Σίμιτς και κατέληξε κόρνερ, περνώντας ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αμπάρη…
10′: Ο Ίβιτς μπήκε ωραίοα στην περιοχή της ΑΕΛ, έψαξε το σουτ, όμως ο Βελάσκο πρόλαβε έβαλε την κόντρα και γλίτωσε την ομάδα του από μία επικίνδυνη κατάσταση
11′: ΓΚΟΟΟΛ (0-1): Ο Κοντρέρας έκλεψε τη μπάλα από τον Κουζέν έπαιξε το ένα-δύο με τον Βιεϊρίνια, μπήκε στην περιοχή της ΑΕΛ και με υπέροχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” του Αμπάρη, ο οποίος έμεινε… άγαλμα
16′: Ο Βενετίδης από την υπέροχη μπαλιά του Κανόμπιο μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ από τα αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά ο Χαλκιάς του είπε “όχι”
17′: Σουτ του Βελάσκο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Χαλκιάς μπλόκαρε τη μπάλα
18′: ΓΚΟΟΟΛ (1-1): Ο Χαλκιάς υπό την πίεση του Κανόμπιο απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στον Κουζέν, ο επιθετικός της ΑΕΛ βλέποντας τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ εκτός θέσης, έκανε αμέσως το σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα!
20′: Σουτ του Ρομέου έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ
26′: Πολύ μακρινό σουτ του Τσιρίλο, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Αμπάρης
30′: Συρτή εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, λίγο έξω και δεξιά από το ημικύκλιο της περιοχής της ΑΕΛ, η μπάλα πέρασε μέσα από το τείχος και κατέληξε άουτ
33′: Φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Κανόμπιο από πλάγια δεξιά, ο Χαλκιάς με τις γροθιές του απομάκρυνε τη μπάλα
34′: Διακοπή στο ματς διότι ο Σιδηρόπουλος τραυματίστηκε σε μία σύγκρουσή του με τον Σίμιτς…
35′: Το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι…
37′: Κάθετη πάσα του κανόμπιο για τον Μπλάζεκ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Χαλκιά, έκανε το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ του είπε “όχι”. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ρομέου έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα και στη συνέχεια απομακρύνθηκε
41′: Από την υπέροχη κάθετη πάσα του Ρομέου ο Μπλάζεκ μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, “άδειασε” τον Τσιρίλο, βγήκε τετ α τετ με τον Χαλκιά, όμως θέλησε να κάνει μία επιπλέον ντρίμπλα και έτσι ο Ζουέλα με τάκλιν του πήρε τη μπουκιά μέσα από το… στόμα!
44′: Βαθιά μπαλιά του Ιγκλέσιας για τον Μπλάζεκ, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, κέρδισε μία κόντρα από τον Κοντρέρας, ντρίμπλαρε τον Τσιρίλο, βρέθηκε και πάλι τετ α τετ με τον Χαλκιά, έκανε το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε τη μπάλα!
45′: Ένα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων
45’+1′: Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46′: Ξεκίνησε το β’ σαρανταπεντάλεπτο
51′: Φάουλ του Κανόμπιο, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χαλκιά
53′: Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο για φάουλ στον Κανόμπιο
56′: Στο έδαφος ο Ίβιτς με πρόβλημα στο γόνατο
57′: Ο Ίβιτς επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο…
58′: Ο Ίβιτς αποχωρεί και πάλι…
59′: Ο Ίβιτς θα δοκιμάσει και πάλι το πόδι του…
60′: Ο Σέρβος παίκτης του ΠΑΟΚ αποχωρεί οριστικά από τον αγωνιστικό χώρο δίνοντας τη θέση του στον Φιλομένο
62′: Ο Μπουσαϊντί στη θέση του Σακελλαρίου
62′: Σέντρα του Βενετίδη από τα αριστερά, κεφαλιά του Κουζέν από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφυγε άουτ
65′: 58%-42% η κατοχή της μπάλας υπέρ των γηπεδούχων
68′: Ο Μετίν στη θέση του Σίμιτς
69′: Ο Μακίνουα στη θέση του Κουζέν
72′: Ο Αθανασίάδης στη θέση του Σαλπιγγίδη
72′: ΓΚΟΟΟΛ (1-2): Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, με τον Κριστιάνο να βγάζει εξαιρετική διαγώνια πάσα στον Αθανασιάδη, ο νεαρός επιθετικός έκανε με τη μία το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον “δικέφαλο” του Βορρά!
73′: Ο 22χρονος επιθετικός ο οποίος είχε σκοράρει τα πρώτα του γκολ (σ. σ. δύο για την ακρίβεια) με τη φανέλα του ΠΑΟΚ στη δεύτερη συμμετοχή του με τη φανέλα της ομάδας της Θεσσαλονίκης κόντρα στην ΑΕΛ στις 20/4/2008 στο “Αλκαζάρ”, σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα!
74′: Φάουλ του Μετίν λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Χαλκιάς με υπερένταση έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε τη μπάλα
80′: Η ΑΕΛ δεν βρίσκει τρόπο να αντιδράσει και ο ΠΑΟΚ όσο η άμμος στην κλεψύδρα μειώνεται, “αγκαλιάζει” την τρίτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα
84′: Ο Βούζας στη θέση του Μπλάζεκ
85′: Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο για φάουλ
87′: Εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο μεταφέρεται ο Βιτόλο
90′: Κίτρινη κάρτα στον Βελάσκο για διαμαρτυρία
90′: Πέντε είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90’+1′: Σέντρα του Βούζα από τα δεξιά, κεφαλιά του Μακίνουα, ο Χαλκιάς μπλόκαρε τη μπάλα
90’+2′: Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη
90’+3′: Σουτ του Κανόμπιο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
90’+4′: Κίτρινη κάρτα στον Χαλκιά για καθυστέρηση
90’+6′: Λήξη του αγώνα

ΑΕΛ (Κώστας Κατσάρας): Αμπάρης, Βελάσκο, Βενετίδης, Κολοβέτσιος, Νταμπίζας, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Μπλάζεκ (84′ Βούζας), Κανόμπιο, Σίμιτς (68′ Μετίν), Κουζέν (69′ Μακίνουα).
Στον πάγκο: Βιέρα, Ταυλαρίδης, Γκέρεμι, Κατσιαρός.
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Ζουέλα, Σακελλαρίου (62′ Μπουσαϊντί), Τσιρίλο, Κοντρέρας, Βιτόλο, Γκαρσία, Κριστιάνο, Ίβιτς (60′ Φιλομένο), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (72′ Αθανασιάδης).
Στον πάγκο: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Μπαλάφας, Παπάζογλου, Κουτσιανικούλης