Με οδηγό τον Σουάνη

Η Skoda Ξάνθη με οδηγό τον Δημήτρη Σουάνη "πάτησε" 2-0 τον Άρη.

Ο 25χρονος επιθετικός, ο οποίος μέχρι σήμερα είχε πετύχει δυο γκολ στο πρωτάθλημα, σημείωσε άλλα δυο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και υποχρέωσε τον κουρασμένο από την αναμέτρηση με την Ρόζενμποργκ, Άρη σε οδυνηρή ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Σουάνης «χτύπησε» δυο φορές, στο 22΄ και στο 62΄. Ενδιάμεσα είχε «χτυπήσει»  ο. Βανγκέλι, ο οποίος με την αποβολή του στο 35΄ άφησε τον Άρη λειψό για να αντιμετωπίσει μια ομάδα, που ήρθε στη Θεσσαλονίκη αποφασισμένη να πάρει αποτέλεσμα.

Φρεσκάρισμα

Έχοντας παίξει την Πέμπτη στο Europa League η 11αδα του Άρη χρειαζόταν φρεσκάρισμα και ο Κούπερ όταν κατάρτιζε τα πλάνα του δεν δίστασε στιγμή. Έτσι έριξε στον αγώνα τους Ναφτί, Φατί, Νέτο, Καζναφέρη  αντί των Χαβίτο, Τόχα, Πρίττα, Μενδρινού.

Ο Παπαδόπουλος από την πλευρά του, που δεν είχε τέτοια προβλήματα, παρέταξε την πιο φορμαρισμένη 11αδα του. Το γεγονός ότι αντιμετώπιζε εκτός έδρας μια ισχυρή ομάδα δεν τον απέτρεψε από το να χρησιμοποιήσει την επιθετική τριπλέτα των Πόι, Μαρσελίνιο και Σουάνη.

Ο Έλληνας τεχνικός πόνταρε στην ταχύτητα των τριών για να χτυπήσει τον Άρη στην αντεπίθεση και δικαιώθηκε. Ο Κουλουχέρης πρόλαβε στο τσακ τον Πόι στο 17΄ αλλά στο 22΄ ο Σουάνης ξέφυγε απ όλους και με καλοζυγισμένο σουτ νίκησε τον Σηφάκη βάζοντας την Σκόντα μπροστά στο σκορ.

Αποβολή

Ο Άρης, που δεν ήταν και στα καλύτερά του, στάθηκε άτυχος στο 33΄ (δοκάρι ο Φατί) αλλά στη συνέχεια έκανε μόνος την ζωή του δυσκολότερη. Ο Βανγκέλι αποβλήθηκε στο 35΄ αντικρίζοντας δυο κάρτες για τις «κοκορομαχίες» του με τον Μαρσελίνο και το ματς «πήρε φωτιά».

Αυτός που πήγε να καεί ήταν ο γηπεδούχος. Γλίτωσε ωστόσο αφού η μπάλα στο 38΄χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι από την κεφαλιά του Βάλλα και η  ισοφάριση παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής για τους «κίτρινους». Την άγγιξαν στο 41΄ αλλά το βολέ του Νέτο δεν βρήκε στόχο.

Έχοντας παίκτη λιγότερο στο τερέν ο Άρης χρειάστηκε να τρέξει περισσότερο στο β΄ ημίχρονο. Στον παίκτη που έπεσε το μεγαλύτερο βάρος ήταν ο Νέτο, στον οποίο ο Κούπερ ανέθεσε πλέον όλη τη δεξιά πτέρυγα.

Βλέποντας ότι ο χρόνος κυλά χωρίς η ομάδα του να απειλεί (αντίθετα να κινδυνεύει με δεύτερο γκολ) ο Κούπερ πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα αντικατέστησε τον Καζναφέρη με τον Χαβίτο θέλοντας να προσδώσει  μεγαλύτερη ταχύτητα στις αντεπιθέσεις.

Σουάνης ξανά

Πριν προλάβει ο Ισπανός να μπει στο πνεύμα του αγώνα ο Άρης «παρέδωσε το πνεύμα» καθώς ο Σουάνης στο 62΄ με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-2 και τον πονοκέφαλο του Κούπερ αβάσταχτο. Αντίθετα ο Παπαδόπουλος είχε να πράξει τα αυτονόητα.

Μετά το γκολ έβγαλε τον Μαρσελίνιο και έβαλε τον Βασιλακάκη για να ελέγξει καλύτερα την κυκλοφορία της μπάλας. Ο Άρης προσπάθησε απεγνωσμένα να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά οι φιλοξενούμενοι χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία τους, δεν τον άφησαν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Α’ Ημίχρονο:
1′ Έναρξη του αγώνα με τους φιλοξενούμενους στην σέντρα.
5′ Χωρίς κάποια καλή στιγμή για τις δυο ομάδες μπροστά στις δυο εστίες.
6′ Σουτ του Πόι έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Σηφάκη.
9′ Σέντρα σουτ του Καζναφέρη, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.
11′ Κάθετη μπαλιά του Καζναφέρη για τον Ναφτί, ο τελευταίος δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.
15′ ! Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο από τον διαιτητή της αναμέτρησης, για μαρκάρισμα πάνω στον Καζναφέρη.
17′ Σουτ του Μαρσελίνιο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
22′ ΓΚΟΛ: Ο Σουάνης πήρε τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Άρη, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη για το 1-0 των φιλοξενούμενων.
24′ Δυνατό σουτ του Φλίσκα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
30′ Στο 56%-44% η κατοχή της μπάλας υπέρ των γηπεδούχων.
32′ !!! Μακρινό σουτ του Φατί έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λυμπερόπουλου. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Νέτο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.
33′ ! Κίτρινη κάρτα στον Τζάγκι από τον διαιτητή της αναμέτρησης για σκληρό μαρκάρισμα πάνω σε παίκτη του Άρη.
34′ ! Κίτρινη κάρτα στους Μαρσελίνιο και Βανγκέλι για την αψιμαχίας τους στον χώρο της μεσαίας γραμμής.
35′ !! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βανγκέλι για τη νέα αψιμαχία που είχε με τον Μαρσελίνιο, με δέκα παίκτες το Άρης.
38′ !!! Κεφαλιά του Βάλλα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σηφάκη.
41′ Σέντρα του Κόκε για τον Νέτο από τα αριστερά, ο Βραζιλιάνος μπακ έκανε το σουτ με τη μία, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
43′ Μακρινό σουτ του Μίσελ, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Λυμπερόπουλου.
44′ Δυο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45+2′ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο:
46′ Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους στην σέντρα.
51′ ! Κίτρινη κάρτα στον Τσέζαρεκ από τον διαιτητή της αναμέτρησης για “θέατρο” στη μεγάλη περιοχή του Λυμπερόπουλου.
55′ Σέντρα σουτ του Τσέζαρεκ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ.
58′ Παράλληλη σέντρα σουτ του Σουάνη, ο Σηφάκης έδιωξε τη μπάλα.
59′ Κεφαλιά του Λαζαρίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.
62′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Μπέρτου από τα δεξιά, ο Σουάνης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Σηφάκης έδιωξε, όμως και πάλι ο επιθετικός της Ξάνθης με προβολή κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 2-0.
63′ ! Κίτρινη κάρτα στον Σουάνη γιατί κατά τον πανηγυρισμό του έβγαλε τη φανέλα του.
70′ Κεφαλιά πάσα του Λαζαρίδη για τον Τσέζαρεκ, αυτός δεν κατάφερε να γυρίσει προς την εστία των φιλοξενούμενων.
71′ Σέντρα από τον Σουάνο από τα αριστερά, ο Κατόνγκο έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.
75′ Σουτ του Κόκε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
79′ Σουτ του Ρουίζ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ο Λυμπερόπουλος μάζεψε εύκολα τη μπάλα.
83′ Μακρινο σουτ του Αντεφέμι, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σηφάκη.
89′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων στο δεύτερο ημίχρονο.
89′ ! Κίτρινη κάρτα στον Μίσελ από τον διαιτητή για χτύπημα πάνω στη φάση, σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή.
90′ ! Κίτρινη κάρτα και στον Μπόατενγκ από τον διαιτητή, γιατί ο μέσος της Ξάνθης εκτέλεσε το φάουλ χωρίς να υπάρχει σφύριγμα.
90+4′ Λήξη του αγώνα.

Διοργάνωση: Super League