Η Σοσιεδάδ επικράτησε με 4-2 της Βαλένθια και έκανε το μεγαλύτερο βήμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Σοσιεδάδ επικράτησε με 4-2 της Βαλένθια και έκανε το μεγαλύτερο βήμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε της φετινής Πριμέρα Ντιβισιόν, η ομάδα του Σεν Σεμπαστιάν “έδεσε” την τέταρτη θέση, αφήνοντας στους 5 βαθμούς πίσω της την αντίπαλό της και τη Μάλαγα.

Ο Σολδάδο στο 25′ έβαλε τις “νυχτερίδες” μπροστά στο σκορ στο “Ανοέτα”, ενώ ο Μαρτίνεθ ισοφάρισε στο 35′ για τους γηπεδούχους. Το ματς “φούντωσε” στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Κάστρο να κάνει το 2-1 στο 73′ και τον Αγκιρέτσε να κλειδώνει τη νίκη των Βάσκων με δύο τέρματα στο 87′ και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Βαλένθια είχε μειώσει προσωρινά σε 3-2 με τον Ζόνας στο 90′.