Φουστέρ τίτλου!

Με ηγέτη και σκόρερ το Νταβίντ Φουστέρ ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Ηρακλή διατηρώντας τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό στους 5 βαθμούς. Επίσημα στον Ολυμπιακό ο Μανιάτης Μεταγραφική συνέχεια

Με ηγέτη και σκόρερ το Νταβίντ Φουστέρ ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Ηρακλή διατηρώντας τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό στους 5 βαθμούς. Οι ερυθρόλευκοι παρά τις σημαντικές απουσίες του έπαιξαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο ικανοποιώντας τους 30 χιλιάδες οπαδούς τους που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκη. Καταπληκτικό σε εκτέλεση το δεύτερο γκολ από τον Πάντελιτς. Τίποτα το ιδιαίτερο από τον Ηρακλή που δεν δημιούργησε ούτε μια ευκαιρία σε 90 λεπτά παιχνιδιού. Με δέκα ο Γηραιός από το  73ο λεπτό λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Σολτάνι.

Τα πλάνα των προπόνητων
Αρκετές οι απουσίες για τον Ολυμπιακό και ο Βαλβέρδε αναγκάστηκε να ανακατέψει αρκετά την τράπουλα. Ο Ποτουρίδης έπαιξε δίπλα στον Αβραάμ Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας με τον Τοροσίδη στο δεξί άκρο και το Ραούλ Μπράβο στο αριστερό. Στη μεσαία γραμμή ο Γιάννης Παπαδόπουλος μαζί με τον Ιμπαγάσα έπαιξαν στον κεντρικό άξονα με το Φουστέρ μπροστά τους. Ο Ριέρα κάλυψε το αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, ο Ρομεντάλ το δεξί και ο Μιραλάς στην κορυφή της επίθεσης στο κλασικό 4-2-3-1 για τους ερυθρόλευκους.
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ο οποίος είδε το Σοτ να αποχωρεί με πρόβλημα από την προθέρμανση κατέβασε την ομάδα του Ηρακλή με αρκετά συμπαγές το κέντρο και με σύστημα 4-4-1-1. Στο τέρμα ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος και τριάδα στην άμυνα οι Αραμπατζής δεξιά, Κανακούδης αριστερά, Χοσέμι και Κατσικάς κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή ο Ηλιάδης με το Ντάνι είχαν το ρόλο των κεντρικών χαφ, ο Μάρα έπαιζε δεξιά, ο Πίτου Γκαρσία αριστερά και ο Σολτάνι πίσω από τον μοναδικό προωθημένο που ήταν ο Σίσιτς.

Προβάδισμα με Φουστέρ
Ο Ολυμπιακός όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε πολύ πιο δυνατά και παρά τις σημαντικές απουσίες των Ντουντού και Ουρτάδο ήταν αυτός που πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και του παιχνιδιού
 Μόλις στο 6ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία τους να ανοίξουν το σκορ. Ο Ιμπαγάσα, έβγαλε συρτή σέντρα από τα δεξιά της περιοχής, ο Μιραλάς άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, ο επερχόμενος Φουστέρ σούταρε στην εστία, αλλά ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.
Ο Ολυμπιακός πίεζε από ψηλά και αυτό δυσκόλευε πάρα πολύ την κυκλοφορία της μπάλας από πλευράς παικτών Ηρακλή οι οποίοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη.
Στο 29ο λεπτό οι Πειραιώτες είχαν άλλη μια καλή στιγμή με ατομική ενέργεια του Μιραλάς όμως το σουτ που επιχείρησε ο Βέλγος μέσα από την περιοχή κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Τρία λεπτά αργότερα όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος έφυγε από αριστερά και σέντραρε. Η μπάλα έφτασε στο Ρόμενταλ στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος αμαρκάριστος επιχείρησε το σουτ, ο Ελευθερόπουλος απόκρουσε άλλα ο Φουστέρ καραδοκούσε και με νέο σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου καθώς ούτε ο Ηρακλής κατάφερε να απειλήσει αν και προσπάθησε στην κόντρα, αλλά ούτε και οι προσπάθειες του Ολυμπιακού για δεύτερο γκολ καρποφόρησαν αν και θα μπορούσε στο 44 αλλά ο Ριέρα μόνος του από το πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ.

Φουστέρ κερνάει, Πάντελιτς πίνει!
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές σε πρόσωπα και με τον Ηρακλή να προσπαθεί να γίνει πιο επιθετικός Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε αρκετές δυνατές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή και γρήγορο ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω χωρίς όμως κάποια φάση στις δυο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 57ο λεπτό και ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης βρήκε χώρο ανέβηκε αλλά το σουτ που εξαπέλυσε έξω από την περιοχή απέκρουσε ο Ελευθερόπουλος με υπερένταση στο γάμα της εστίας του.
Στο 64ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι είχαν ακόμα μια καλή στιγμή με το δυνατό σουτ του Ριέρα έξω από την περιοχή το οποίο όμως εδίωξε και πάλι ο Ελευθερόπουλος.
Στο 70 λεπτό ο Ουζουνίδης αποφάσισε να ρισκάρει αποσύροντας ένα αμυντικό χαφ, τον Ηλιάδη και περνώντας στο παιχνίδι έναν καθαρό επιθετικό, το Βέλλιο.
Στο 71ο λεπτό ο Μιραλάς έκανε καταπληκτική ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή το σουτ που έκανε όμως προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ελευθερόπουλο ενώ στη συνέχεια ο Πάντελιτς σούταρε ψηλά άουτ από πλάγια θέση.
Στο 73ο λεπτό ο Ηρακλής έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Σολτάνι εκβίασε πέναλτι πέφτοντας μέσα στην περιοχή, όμως ο Κωνσταντινέας ήταν κοντά στη φάση και έδειξε στον Αλγερινό την κίτρινη για «θέατρο», η οποία ήταν η δεύτερη. Η αποβολή αυτή έκοψε τα πόδια των παικτών του Ηρακλή σε ένα σημείο που είχαν αρχίσει να πιέζουν χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά.
Το παιχνίδι τελείωσε οριστικά στο 83ο λεπτό με το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.
Ο Φουστέρ έδωσε την μπάλα αριστερά στον Πάντελιτς ανοίγοντας του παράλληλα  χώρο και ο Σέρβος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ γράφοντας το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό να κάνει το καλύτερο ποδαρικό για το 2011 και να διατηρεί το +5 από τον Παναθηναϊκό που τον ακολουθεί στην βαθμολογία. Παράλληλα ο Βαλβέρδε νιώθει ικανοποίηση βλέποντας μια δική του επιλογή, το Νταβίντ Φουστέρ να αρχίζει με τις εμφανίσεις του και τα γκολ του να βοηθάει ουσιαστικά την ομάδα του Πειραιά.

Η εξέλιξη του αγώνα

1′ Εναρξη του αγώνα
5′ Σουτ Μιραλάς από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφυγε μακριά από το δοκάρι του Ελευθερόπουλου
7′ Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα σε Ρόμενταλ και Ιμπαγάσα, ο τελευταίος έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά της περιοχής. Ο Μιραλάς άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, ο επερχόμενος Φουστέρ επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε
10′ Κούρσα του Ρόμενταλ από τα δεξιά, πάσαρε στον Φουστέρ, ο Ισπανός επιχείρησε την κάθετη μπαλιά, αλλά ο Ελευθερόπουλος προ του Μιραλάς βγήκε και έδιωξε
20′ Κόρνερ Ιμπαγάσα από τα δεξιά, ο Ριέρα έπεσε στο έδαφος μετά από τράβηγμα του Σίσιτς, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι
25′ Πολλά λάθη και από τις δύο μεριές στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα
29′ Ο Μιραλάς απέφυγε έξοχα τον Χοσέμι και επιχείρησε το σουτ από αριστερά της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική μεριά των διχτύων
32′ ΓΚΟΟΟΛ (2-0) Σέντρα του Γιάννη Παπαδόπουλου από αριστερά, ο Ρόμενταλ στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος επιχείρησε το σουτ, ο Ελευθερόπουλος απόκρουσε και ο Φουστέρ με νέο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
37′ Κίτρινη στον Γιάννη Παπαδόπουλο για φάουλ στον Ντάνι
42′ Κίτρινη στον Αβραάμ Παπαδόπουλο επειδή κράτησε τον Πίτου Γκαρσία
42′ Κίτρινη στον Σολτάνι επειδή ζητούσε από τον Κωνσταντινέα να δείξει κάρτα στον Α. Παπαδόπουλο
44′ Σέντρα Τοροσίδη από τα δεξιά, πλασέ του Ριέρα στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα πάνω από το δοκάρι
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
48′ Σουτ του Γιάννη Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
51′ Κίτρινη στον Αραμπατζή για φάουλ στον Ριέρα
56′ Σουτ του Ρόμενταλ από τα αριστερά της περιοχής, ο Ελευθερόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε
57′ Ο Τοροσίδης σύγκλινε και επιχείρησε το αριστερό σουτ, ο Ελευθερόπουλος πετάχτηκε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ
64′ Σουτ Ριέρα έξω από την περιοχή, ο Ελευθερόπουλος έπεσε και έδιωξε
69′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Ριέρα
69′ Ο Βέλλιος στη θέση του Σολτάνι
70′ Ο Λίμα στη θέση του Κανακούδη
71′ Ατομική προσπάθεια του Μιραλάς, ο Βέλγος με σουτ από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι
73′ Ο Βέλλιος τροφοδότησε τον Σολτάνι, ο τελευταίος έπεσε στο έδαφος και ο κ. Κωνσταντινέας έδειξε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Ηρακλή
75′ Ο Χολέμπας στη θέση του Γιάννη Παπαδόπουλου
77′ Σέντρα Πίτου Γκαρσία από τα αριστερά, κεφαλιά του Βέλλιου, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι
80′ Ο Βουτσιάς στη θέση του Σίσιτς
82′ ΓΚΟΟΟΛ (2-0) Ο Φουστέρ έφυγε στην αντεπίθεση και τροφοδότησε τον Πάντελιτς. Ο Σέρβος από αριστερά κέρδισε την κόντρα από τον Χοσεμί και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ελευθερόπουλου, ο οποίος εκτινάχθηκε χωρίς να καταφέρει να διώξει
89′
Κίτρινη στον Βουτσιά
90′ Φάουλ Πάντελιτς, η μπάλα σταμάτησε στο πάνω μέρος των διχτύων του Ελευθερόπουλου