Το γκολ του Ισπανού Ντεουλοφέου, διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο «Έμιρεϊτς» ανάμεσα σε Άρσεναλ και Έβερτον, με το σερί των συνεχόμενων νικών των «κανονιέρηδων» να σταματά στα τρία ματς. Για όγδοο παιχνίδι αήττητα τα «ζαχαρωτά», πάντα πρώτη η Άρσεναλ.

Οι Λονδρέζοι φάνηκε πως θα έφταναν στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, αφού το γκολ του Οζίλ ήρθε στο 80ο λεπτό. Ο Ροσίτσκι σέντραρε, ο Γουόλκοτ γύρισε παράλληλα με το κεφάλι, με τον Οζίλ να στέλνει με κοντινή προβολή τη μπάλα στα δίχτυα μετά την αποτυχημένη προσπάθεια του Ζιρού.

Σε ένα μοιρασμένο ματς (11-12 οι τελικές), οι παίκτες του Μαρτίνεθ είχαν την ευκαιρία τους στο 84’και δεν την άφησαν να πάει χαμένη. Ο Οβιέδο σέντραρε, το ανάποδο ψαλίδι του Λουκάκου δεν έπιασε με τον Ντεουλοφέου (είχε αντικαταστήσει τον Μιραλάς τέσσερα λεπτά νωρίτερα) να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να κεραυνοβολεί τον Σέζνι για το τελικό 1-1.

Η Άρσεναλ έφτασε τους 35 βαθμούς και βρίσκεται στο +5 από Λίβερπουλ και Τσέλσι μετά από 15 αγωνιστικές, ενώ η Έβερτον ανέβηκε πέμπτη με 28.