Βήμα πρόκρισης για τη Ζαλγκίρις (video)

Η Ζαλγκίρις επικράτησε 65-63 της Αναντολού Έφες στο Κάουνας για την 9η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας και έκανε ακόμη ένα βήμα για πρόκριση στο Top-16 της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ο Ντέντμον, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ για τους Τούρκους ο Ερντέν σημείωσε 14 πόντους. Ο Κώστας Βασιλειάδης κινήθηκε σε ρηχά νερά, σκοράροντας μόλις έξι πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα (34-36).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Τούρκοι ξέφυγαν με πέντε πόντους (34-39), ωστόσο η συνέχεια ανήκε στη Ζαλγκίρις, η οποία όχι απλώς έκανε την ανατροπή, αλλά έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα δέκα πόντων (62-52).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κλιμαβίτσιους έδωσε «αέρα» 12 πόντων στη Ζαλγκίρις (64-52), ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Λιθουανοί δεν σκόραραν μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με ένα σερί 10-0 μείωσαν στο καλάθι (64-62) δύο λεπτά πριν το φινάλε.  Στη συνέχεια οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε άστοχα σουτ. O Ντέτμον με 1/2 βολές έκανε το 65-62 και ο Γκόρντον με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 65-63.

Δεκάλεπτα:  16-16, 34-36, 62-52, 65-63.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Πόσιους 2, Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 5, Γιανκούνας 4, Γιαφτόκας 11, Γιασικεβίτσιους, Βέτσβαργκας 10 (2), Μιλάκνις 2, Κούπσας, Λαβρίνοβιτς 4, Ντέντμον 23 (6).

Εφές Αναντόλου (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Βασιλειάδης 6 (2), Ερντέν 14, Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 7 (1), Γκόρντον 7, Χόπσον 13 (2), Ντραγκίσεβιτς 6 (1), Πλάνινιτς 6, Κόσουτ.