Στη Λαμποράλ ο ισπανικός «εμφύλιος» (video)

Η Λαμποράλ Κούτσα ήταν η νικήτρια του ισπανικού «εμφυλίου» στην πρεμιέρα του Top-16 της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε 93-79 της Ουνικάχα Μάλαγα εκτός έδρας.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ο Νοτσιόνι με 20 πόντους, ενώ από 13 σημείωσαν Χάμιλτον και Σαν Εμετέριο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντράγκιτς με 22 πόντους. Επιστροφή του Φαμπιάν Κοζέρ μετά το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε (νευρική δυσλειτουργία).

Η Μάλαγα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλλε το ρυθμό της και προηγήθηκε με 14-7. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο οι παίκτες του Πλάθα είχαν βρει ρυθμό και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 11 πόντων (24-13). Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, όμως παρότι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 31-31, δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν στο σκορ και η Μάλαγα πήγε στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (35-33).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Λαμποράλ μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο, «έσφιξε» την άμυνα της και αφού πήρε το προβάδισμα (35-36), έκλεισε την τρίτη περίοδο με αέρα επτά πόντων (56-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ουνικάχα προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το… γκάζι και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 93-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 35-33, 56-63, 79-93

Ουνικάχα Μάλαγα: Σαμπόνις 1, Βιδάλ, Κάλογουέι 17, Σουάρεθ 3, Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ, Τούλσον 6, Κουζμίνσκας 13,
Ντράγκιτς 22, Χέτσχάιμερ, Κάνερ – Μέντλεϊ 3, Στίματς 10.

Λαμποράλ Κούτσα: Μαϊνόλντι 6, Νοτσιόνι 20 (9 ριμπ), Ποέτα, Χάνγκα 6, Χάμιλτον 13, Ντιόπ, Χοτζ 10, Σαν Εμετέριο 13, Πλάις 6, Ερτέλ 9, Γέλινεκ 2, Κοζέρ 8.