Ίδρωσε αλλά νίκησε η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ μπορεί να δυσκολεύτηκε στο τέλος αλλά τελικά πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άστον Βίλα με 2-1 επιστρέφοντας στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Λονδρέζοι ταξίδεψαν μέχρι το Μπέρμινγχαμ προκειμένου να αντιμετωπίσουν στο «Βίλα Παρκ» την Άστον Βίλα και τελικά κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» της νίκης έστω και αν τρόμαξε στο τέλος.

Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό ο Γουίλσιρ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ζιρού έκανε το 2-0.

Στο 76ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μπεντέκε αλλά αυτό δεν έφτανε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τους τρεις πόντους της νίκης, να φτάνουν τους 48 βαθμούς και να επιστρέφουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με έναν βαθμό περισσότερο απ’ τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.