Την πίεση σε Μπάρτσα, Ατλέτικο

Με το άνετο 0-5, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την Ανδαλουσία και την έδρα της Μπέτις για την 20η αγωνιστική, φτάνοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος μαζί με τις Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης. Τις έχει... 500 ο Αντσελότι.

Με το άνετο 0-5, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την Ανδαλουσία και την έδρα της Μπέτις για την 20η αγωνιστική, φτάνοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος μαζί με τις Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης. Τις έχει… 500 ο Αντσελότι.

Το σκορ άνοιξε ο Ρονάλντο με ασύλληπτο σουτ στο 10′ εκτός περιοχής (το 70ο τέτοιο), ενώ στο 25′ ο Μπέιλ έγραψε το 0-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Μόντριτς έκανε τη… «βρώμικη» δουλειά και πάσαρε στον Μπενζεμά για το 0-3, με τους «μερένχες» να καθαρίζουν το παιχνίδι.

Το σουτ του Ντι Μαρία από 30 περίπου μέτρα διαμόρφωσε το 0-4 στο 62′, ενώ το σκορ «έκλεισε» με το κοντινό πλασέ του Μοράτα στο 90′.

Η Ρεάλ έφτασε έτσι τους 50 βαθμούς, όσους και οι Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο Μαδρίτης που έχουν βέβαια ματς λιγότερο.

Σημαντικό ματς και για τον Κάρλο Αντσελότι, που με τη νίκη επί της Μπέτις, έφτασε τις 500 νίκες στην προπονητική του καριέρα, ενώ με το 0-5, η Ρεάλ ισοφάρισε τη μεγαλύτερη νίκη της επί των Ανδαλουσιανών (0-5, 18/12/60).