Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε με 4-0 την Τότεναμ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και κρατάει στα χέρια της το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Champions League.

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε με 4-0 την Τότεναμ στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” και κρατάει στα χέρια της το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του Champions League. Η “βασίλισσα” προηγήθηκε νωρίς, ενώ η αποβολή του Πίτερ Κράουτς στο 15ο μόλις λεπτό τη βοήθησε να “σφραγίσει” ουσιαστικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση από το πρώτο παιχνίδι. Αν δεν συμβεί κάποιο… θαύμα στον επαναληπτικό του “Γουάιτ Χαρτ Λέιν”, τότε οι Μαδριλένοι θα επιστρέψουν στους “4” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για πρώτη φορά από το 2003.

Ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ για τους “μερένχες”, φτάνοντας συνολικά τα 10 τέρματα σε ισάριθμες αναμετρήσεις με οποιαδήποτε ομάδα απέναντι στην Τότεναμ. Ο Ζοσέ Μουρίνιο από την άλλη, νίκησε για 6η φορά σε -επίσης- ισάριθμα παιχνίδια τον Χάρι Ρέντναπ, με τη “βασίλισσα” να κάνει το “5 στα 5” εντός έδρας στο φετινό Champions League και μάλιστα με συντελεστή τερμάτων 15-0!

Με επιθετικό προσανατολισμό

Ο Πορτογάλος τεχνικός είδε ένα αξεπέραστο προσωπικό του ρεκόρ να καταρρίπτεται με την ήττα από τη Χιχόν το περασμένο Σάββατο για την Πριμέρα Ντιβισιόν και προφανώς ήταν… σαφέστατος απέναντι στους ποδοσφαιριστές του ενόψει του αγώνα με τα “σπιρούνια”. Η Ρεάλ βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με επιθετικό προσανατολισμό και τους Ρονάλντο, Αντεμπαγιόρ μαζί στην 11άδα, με τον Οζίλ λίγο πιο πίσω τους. Η Τότεναμ αντίθετα, ετοιμαζόταν για ένα παιχνίδι τακτικής με γεμάτο κέντρο και τον Φαν Ντερ Φάαρτ πίσω απ’ τον μοναδικό προωθημένο Κράουτς.

Τα όποια σχέδια του Χάρι Ρέντναπ, ωστόσο, ακυρώθηκαν με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στην αναμέτρηση του “Μπερναμπέου”. Μόλις στο 4′ ο Αντεμπαγιόρ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Οζίλ έβαλε τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ, ενώ στο 15′ οι γηπεδούχοι είχαν και την αριθμητική υπεροχή. Ο Πίτερ Κράουτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μαρσέλο κι ενώ είχε δει την πρώτη κάρτα στο 8′.

Κυριάρχησε η Ρεάλ

Η Ρεάλ δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του παιχνιδιού, έχασε, όμως, κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Ρονάλντο (22′) και Αντεμπαγιόρ (32′). Οι “μερένχες” διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ντόουσον και πέναλτι σε σουτ του Ντι Μαρία στο 43′, ενώ η Τότεναμ “άγγιξε” την ισοφάριση σε δύο φάσεις στο πρώτο μέρος. Αρχικά στο 28′ με τον Κασίγιας να προλαβαίνει τον Φαν Ντερ Φάαρτ στη μικρή περιοχή και δύο λεπτά μετά, με τον Μπέιλ να σουτάρει μόλις άουτ από διαγώνια θέση.

“Κλείδωσε” την πρόκριση

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν σε τρία ακόμη γκολ και να “καθαρίσουν” από το πρώτο 90λεπτο την πρόκρισή τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Με κορυφαίο τον Μαρσέλο, ο οποίος είχε αναλάβει ρόλο οργανωτή, η Ρεάλ κυριάρχησε και στο 57′ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Αντεμπαγιόρ, ξανά με κεφαλιά και πάλι από την καρδιά της περιοχής.

Ο Αφρικανός επιθετικός έφτασε μια ανάσα από το χατ τρικ στο 66′, όταν ο Γκόμες του είπε “όχι” σε προσπάθειά του και πάλι με κεφαλιά, αλλά το 3-0 για τους γηπεδούχους ήταν θέμα χρόνου. Στο 72′ ο Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 87′, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με δεξί βολέ μετά από μπαλιά-μισό γκολ του Κακά.

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+3′: Λήξη του παιχνιδιού

90′: Τρία είναι τα λεπτά του έξτρα χρόνου

87′: ΓΚΟΟΟΛ (4-0): Ο Κακά από πλάγια αριστερά στην περιοχή “έσκαψε” την μπάλα και βρήκε τον Ρονάλντο στην αντίθετη πλευρά και ο Πορτογάλος με ένα δεξί βολή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0

80′: Υποχρεωτική αλλαγή για την Τότεναμ, με τον Μπασόνγκ να περνάει στη θέση του Τσόρλουκα

77′: Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Κακά στη θέση του Ντι Μαρία

75′: Αλλαγή για τη Ρεάλ, με τον Ιγκουαΐν να αντικαθιστά τον Αντεμπαγιόρ

74′: Κίτρινη κάρτα στον Ντεφόε για φάουλ στον Καρβάλιο

72′: ΓΚΟΟΟΛ (3-0): Ο Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με ένα εκπληκτικό αριστερό διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκόμες και πέτυχε το 3-0 για τους Μαδριλένους

66′: Σέντρα του Ντιαρά, κεφαλιά του Αντεμπαγιόρ από διαγώνια θέση αριστερά στην περιοχή, με τον Γκόμες να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση και να αποτρέπει τον Αφρικανό από το χατ τρικ

61′: Αλλαγή για τη Ρεάλ, ο Λασανά Ντιαρά στη θέση του Κεντίρα

57′: ΓΚΟΟΟΛ (2-0): Ο Ρονάλντο εκτέλεσε κόρνερ με κοντινή πάσα στον Μαρσέλο, που μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε μια “γλυκιά” σέντρα, με τον Αντεμπαγιόρ να πιάνει την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής και να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της Ρεάλ

49′: Σουτ του Ρονάλντο έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το δεξί σοκάρι του Γκόμες

46′: Αλλαγή για την Τότεναμ, με τον Ντεφόε να περνάει στη θέση του Φαν Ντερ Φάαρτ

46′: Έναρξη του δεύτερου μέρους

45’+1′: Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45′: Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων

43′: Φάση διαρκείας στα καρέ της Τότεναμ και σουτ του Ντι Μαρία οριακά έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει στο χέρι του Ντόουσον και τους παίκτες της Ρεάλ να διαμαρτύρονται για πέναλτι

36′: Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπέιλ

32′: Σέντρα του Μαρσέλο και κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος από διαγώνια θέση στην περιοχή, με τον Αντεμπαγιόρ μπροστά από τη γραμμή του τέρματος να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα με νέα κεφαλιά στα δίχτυα

30′: Νέα καλή στιγμή για τους Άγγλους, με τον Μπέιλ να κατεβάζει την μπάλα και να μπαίνει στην περιοχή, αλλά να σουτάρει άουτ από θέση πλάγια αριστερά

28′: Πρώτη καλή ευκαιρία για την Τότεναμ, με τον Κασίγιας να προλαβαίνει τον Ραφαέλ Φαν Ντερ Φάαρτ πριν γίνει επικίνδυνος στην περιοχή της Ρεάλ

22′: Πάσα του Μαρσέλο στον Ρονάλντο, ο οποίος σούταρε από θέση πλάγια αριστερά στην περιοχή, για να μπλοκάρει την μπάλα ο Γκόμες

20′: Κίτρινη κάρτα στον Φαν Ντερ Φάαρτ, ο οποίος κλώτσησε την μπάλα μακριά μετά από φάουλ του Σάντρο στον Ρονάλντο

15′: Δεύτερη κίτρινη κάρτα σε διάστημα οκτώ λεπτών και αποβολή για τον Κράουτς, ο οποίος έκανε επικίνδυνη προβολή στον Μαρσέλο

12′: Κίτρινη κάρτα στον Αντεμπαγιόρ για φάουλ στον Ασού Εκότο

10′: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μαρσέλο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ

8′: Κίτρινη κάρτα στον Κράουτς για φάουλ στον Σέρχιο Ράμος

4′: ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Ο Οζίλ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Αντεμπαγιόρ με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής νίκησε τον Εουρέλιο Γκόμες και τον Μόντριτς, που ήταν στη γραμμή του τέρματος και άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ

1′: Έναρξη της αναμέτρησης

Διοργάνωση: Champions League
Φάση: Προημιτελική
Γήπεδο: “Σαντιάγο Μπερναμπέου”
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)
Βοηθοί: Τόρστεν Σίφνερ, Μαρκ Μπορς
Επιπρόσθετοι: Κρίστιαν Ντίνγκερτ
4ος: Πέτερ Ζίπελ

ΡΕΑΛ Μ. (Μουρίνιο): Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Καρβάλιο, Μαρσέλο, Αλόνσο, Κεντίρα (61′ Λ. Ντιαρά), Ντι Μαρία (77′ Κακά), Οζίλ, Ρονάλντο, Αντεμπαγιόρ (75′ Ιγκουαΐν)
Στον πάγκο: Αντάν, Γκρανέρο, Αρμπελόα, Γκαράι
ΤΟΤΕΝΑΜ (Ρέντναπ): Γκόμες, Τσορλούκα (80′ Μπασόνγκ), Γκαλάς, Ντόουσον, Ασού Εκότο, Σάντρο, Μόντριτς, Τζίνας, Μπέιλ, Φαν Ντερ Φάαρτ (46′ Ντεφόε), Κράουτς