Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 92-95: Πρόκριση στους τελικούς με «σκούπα» στην Βαρκελώνη (highlights)

Ο Βέσελι αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή.

Η Ρεάλ πέτυχε επιμέρους σκορ 14-23 στο τέταρτο δεκάλεπτο και προκρίθηκε με τρίτη νίκη (92-95) στο Παλάου “Μπλάου Γκράνα” κόντρα στην Μπαρτσελόνα, στους τελικούς της Liga Endesa, χωρίς να γνωρίσει ήττα στην ημιτελική φάση από την ομάδα της Καταλωνίας. Η Ρεάλ μετά την ήττα της από τον Παναθηναϊκό στον τελικό της Εuroleague, έχει στοχεύσει στην αήττητη κατάκτηση του ισπανικού τίτλου, απέναντι σε Μάλαγα ή Μούρθια στους τελικούς.

H Μπαρτσελόνα συνέχισε χωρίς τον Γιάν Βέσελι, μετά από 13 λεπτά αγώνα, λόγω της αποβολής του Τσέχου πάουερ φόργουορντ, αφού νωρίτερα είχε τιμωρηθεί με αντιαθλητικό φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια – στη δεύτερη περίοδο – δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Ο Φακούντο Καμπάσο ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, με 21 πόντους και 6 ασίστ. Σημείωσε δύο καθοριστικά καλάθια στα 54″ και στα 22″ πριν το φινάλε του αγώνα για να κρίνει εν πολλοίς το αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 20-28, 45-49, 76-72, 92-95

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ : Ντα Σίλβα 6, Ρούμπιο 7 (1), Σατοράνσκι 12 (2), Λαπροβίτολα 7 (1τρ 9 ασίστ), Αμπρίνες 3 (1), Βέσελι 4, Μπριθουέλα 7, Ερνανγκόμεθ 17 (2τρ, 8 ριμ), Πάρκερ 27 ( 4), Πάρα 2

ΡΕΑΛ: Καμπάσο 21 ( 2), Χεζόνια 5 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Μούσα 14 (1), Κοζέρ 6 (2), Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλδε 3 (1), Ροντρίγκεθ, Πουαριέ 12, Ταβάρες 13.