Μπεσίκτας – Φενέρμπαχτσε 77-86: Πρόκριση με «λαχτάρα» και στους τελικούς απέναντι στην Εφές

Πρώτος σκόρερ ο Χέιζ-Ντέιβις.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μπεσίκτας (77-86) στην έδρα της αντιπάλου της και χωρίς ήττα, προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος, στους οποίους θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές που θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, στο γνώριμο ζευγάρι των 4 τελευταίων ετών.

Η ομάδα του Γιακισεβίτσιους έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στα πρώτα 25 λεπτά, αλλά άρχισε την τέταρτη περίοδο από το με έλλειμα τριών πόντων από τους γηπεδούχους (65-62). Με πρωταγωνιστές τους Σανλί και Χέιζ-Ντέιβις, που σκόραραν τα κρίσιμα καλάθια στα τελευταία τέσσερα λεπτά, η Φενέρμπαχτσε “τελείωσε την δουλειά” της πρόκρισης με 3-0 νίκες.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χέιζ Ντέιβις με 21 πόντους και 3 ασίστ, κερδίζοντας και τον τίτλο του MVP. Ο Σανλί πέτυχε 17 πόντους και είχε 7 ριμπάουντ, ο Πιέρ πρόσθεσε 12 πόντους και ο Παπαγιάννης σημείωσε 7 πόντους, με 3 ριμπάουντ. Ο Καλάθης σκόραρε 11 πόντους, συν 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους, κορυφαίοι σκόρερ ήταν ο Σιμόνοβιτς με 21 πόντους, ο Νίντχαμ (19 π.) και ο Μάθιους (16 π.)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 41-47, 65-62, 77-86