Παρί – ΑΕΚ Betsson 63-71: Νίκη κόντρα στην «πρωτάρα» της EuroLeague

Oι Νετζήπογλου, Αλίν και Κουζέλογλου πέτυχαν ισάριθμους πόντους (11).

H ΑΕΚ πέτυχε νίκη που έστειλε… “μήνυμα” για τις δυνατότητες της φετινής ομάδας της, στο φιλικό, κόντρα στην νέα ομάδα της Εuroleague, Παρί με 71-63 στο Βελιγράδι.

Μία ημέρα μετά την βαριά ήττα από την Παρτίζαν, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έδειξε τη δυναμική της κόντρα στους Γάλλους, με τη διαφορά να φτάνει και τους 17 πόντους(49-32) στην τρίτη περίοδο. Η «Ένωση» είχε αποτελεσματική, αμυντική λειτουργία και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των Γάλλων από τη γραμμή των 6.75μ. (0/11, 20′), τελείωσε το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (27-34).

Στην 3η περίοδο, οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, ωστόσο η Παρί ανέβασε στροφές και πλησίασε στο -6 (54-60, 34′). Η ελληνική ομάδα άντεξε στην πίεση των Παριζιάνων και έφτασε στην νίκη σε ένα πολύ δυνατό τεστ ενόψει της νέας σεζόν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 27-34, 39-56, 63-71

ΠΑΡΙ: Σορτς 14 (5 ασίστ), Μάλκολμ 2, Ιφί 9 (1), Γουόρντ 5 (1), Καβαλιέρε 6, Σι 4, Κέσενς, Ερέρα, Λο 5, Χέιζ 13 (9 ριμπάουντ), Σάβριν 2, Γιάντουνεν 3 (11 ριμπάουντ)

ΑΕΚ : Σκορδίλης 5, Χαμπ 10 (2/4 τρίποντα), Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις Τζούνιορ 8, Πιλάβιος, Φίλιος, Πάρκερ 2, Κουζμίνσκας 5 (4 ριμπάουντ), Νετζήπουγλου 11 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλίν 11 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 11 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καματερός, Γκόλντεν 8 (8 ριμπάουντ)