Βαλκανικό πρωτάθλημα Α-Γ: Την 4η θέση η εθνική γυναικών

Την 4η θέση κατέλαβε η εθνική γυναικών στο 49ο Βαλκανικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που συνεχίζεται για δεύτερη μέρα στο Σεράγεβο.

Την Πέμπτη 05/09 έκανε τεράστια προσπάθεια σε όλη τη διάρκεια του ταμπλό, κυνήγησε γερά και την είσοδο στον τελικό, αλλά στο τέλος δεν έφυγε χαρούμενη από τον αγωνιστικό χώρο γιατί γνώρισε δύο οριακές ήττες. Αφού ξεπέρασε με 3-1 στα προημιτελικά το εμπόδιο της Σερβίας, πίεσε πολύ και το 1ο φαβορί, τη Ρουμανία και κάμφθηκε με 3-2. Πήγε στον «μικρό» τελικό κι εκεί λύγισε ξανά στα πέντε επί μέρους παιχνίδια από τη Βουλγαρία για να μείνει εκτός βάθρου. Σε νέα μεγάλη αναμέτρηση ισοφάρισε από 2-0 πίσω στο σκορ ομάδων, ήταν δυνατή και στο καθοριστικό παιχνίδι, όμως ήρθε πάλι η ήττα από τη γειτονική χώρα με 3-2, όπως και χτες Τετάρτη στο 2ο γκρουπ του πρωταθλήματος!

Στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2023 η Ελλάδα είχε πάρει την 5η θέση.   Αναπληρωματική στα νοκ άουτ ήταν σήμερα η Κωνσταντίνα Παρίδη. Στην τεχνική καθοδήγηση βρίσκεται ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Καρύτσας.

Στη συνάντηση με τη Σερβία ήρθαν δύο νίκες από την Τόλιου και μία από τη Γερασιμάτου στο κρίσιμο τρίτο ματς. Στον ημιτελικό με τη Ρουμανία η Τόλιου έκανε πολύ ανταγωνιστική την ομάδα όταν στην έναρξη κατέβαλλε τη Μέι Ρόζου με 3-2 σετ. Η νίκη ήταν σπουδαία, όχι μόνο γιατί η Μέι Ρόζου είναι η σημερινή πρωταθλήτρια Ευρώπης στο απλό νεανίδων (και νούμερο 24 στον κόσμο σε αυτή την κατηγορία), αλλά κι επειδή η αμυντικού στυλ πρωταθλήτριά μας είχε χάσει με διαφορά τα δυο πρώτα σετ.

Η Παπαδημητρίου κράτησε γερά την Ελλάδα στη διεκδίκηση της νίκης όταν έκαμψε με 3-2 και στην παράταση του 5ου σετ την Ουνγκβάρι, αλλά η Πλαϊάν έβγαλε τελικά δύο νίκες εναντίον της γαλανόλευκης. Στο 2-2 η Γερασιμάτου πάλεψε για την έκπληξη με τη Μέι Ρόζου, ώσπου έχασε στα τρία σετ.

Η Ρουμανία αποτελεί παγκόσμια δύναμη στο άθλημα κι έχει και ευρωπαϊκούς τίτλους τα τελευταία χρόνια στο ενεργητικό της. Όπως συνηθίζει στα Βαλκανικά πρωταθλήματα παρέταξε αναπληρωματικές, όμως διαθέτει αμέτρητες δυνατές αθλήτριες και είναι αξιοσημείωτο που η Ελλάδα δημιούργησε ευκαιρία να μπει στον τελικό.

Στο άλλο ημιτελικό η Τουρκία ξεπέρασε τη Βουλγαρία με 3-1 κι έτσι προέκυψε νέα συνάντηση της δεύτερης με την Ελλάδα μετά τα γκρουπ της εναρκτήριας μέρας.

Ο αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο είχε άλλη εξέλιξη σε σχέση με την Τετάρτη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε 2-0 πίσω στο σκορ ομάδων και 2-0 στα σετ η Παπαδημητρίου. Εκεί η αντίδραση ήταν εξαιρετική με την αριστερόχειρα διεθνή να επικρατεί τελικά με 3-2 και στην παράταση, την Τόλιου να ισοφαρίζει στα τρία σετ και τη Γερασιμάτου να πηγαίνει στο 2-2 με την καλύτερη Βουλγάρα, τη Γιόβκοβα (νωρίτερα η διεθνής μας είχε ηττηθεί στο πρώτο της παιχνίδι στα πέντε σετ και την παράταση). Τελικά το καθοριστικό σετ χάθηκε με 11-8 στις λεπτομέρειες και η Ελλάδα έμεινε εκτός βάθρου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του προημιτελικού Ελλάδα-Σερβία 3-1:

Κατερίνα Τόλιου-Ραντμίλα Τόμινιακ 3-0 (11-4, 13-11, 11-5)

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Ρέκα Μπέζεγκ 1-3 (4-11, 11-9, 7-11, 8-11)

Ιωάννα Γερασιμάτου-Γιάνα Χαβέλα 3-0 (11-3, 11-8, 12-10)

Τόλιου-Μπέζεγκ 3-0 (11-9, 11-8, 11-7)

Αναλυτικά η εξέλιξη του ημιτελικού Ελλάδα-Ρουμανία 2-3:

Κατερίνα Τόλιου-Μπιάνκα Μέι Ρόζου 3-2 (3-11, 5-11, 11-6, 11-6, 11-9)

Ιωάννα Γερασιμάτου-Τάνια Πλαϊάν 0-3 (3-11, 8-11, 9-11)

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Έβελιν Ουνγκβάρι 3-2 (11-3, 10-12, 11-4, 9-11, 15-13)

Τόλιου-Πλαϊάν 2-3 (7-11, 11-5, 11-4, 7-11, 6-11)

Γερασιμάτου-Μέι Ρόζου 0-3 (9-11, 7-11, 7-11)

Αναλυτικά η εξέλιξη του μικρού τελικού Ελλάδα-Βουλγαρία 2-3:

Κατερίνα Τόλιου-Μαρία Γιόβκοβα 1-3 (8-11, 11-8, 7-11, 6-11)

Ιωάννα Γερασιμάτου-Τσβετελίνα Γκεοργκίεβα 2-3 (11-4, 10-12, 8-11, 11-8, 12-14)

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Βικτόρια Πέρσοβα 3-2 (2-11, 9-11, 11-7, 12-10, 13-11)

Τόλιου-Γκεοργκίεβα 3-0 (11-7, 11-6, 11-4)

Γερασιμάτου-Γιόβκοβα 2-3 (6-11, 9-11, 11-9, 11-8, 8-11)

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρουμανία. Στον τελικό κατέβαλλε την Τουρκία με 3-1. Από την 5η θέση και κάτω τερμάτισαν κατά σειρά η Σερβία, η Βοσνία/Ερζεγοβίνη, το Κόσοβο και η Αλβανία.