Με δύο πλασαρίσματα στις θέσεις 9-16 της ηλικιακής κατηγορίας Under 15 ολοκληρώθηκε η ελληνική συμμετοχή στο Europe Youth Tournament επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Τσεχίας.

Κατά την 4η και προτελευταία μέρα των αγώνων στο Πλζεν η Χριστίνα Τζενίδη προχώρησε στον 2ο γύρο του κεντρικού ταμπλό κι αργότερα έχασε στις λεπτομέρειες πολύ καλή ευκαιρία να μπει στα προημιτελικά. Προηγήθηκε με 2-0 σετ της Ρουμάνας Στόικα και δέχτηκε την ανατροπή για να τερματίσει στη 16άδα, που βεβαίως συνιστά καλή επίδοση σε τουρνουά πανευρωπαϊκής εμβέλειας. Στο διπλό μικτό παίδων-κορασίδων, που είχε από την αρχή νοκ άουτ σύστημα, οι Κωνσταντίνος Αλεξούδης/Άννα-Φανουρία Μήτκα σημείωσαν μία νίκη και στη 16άδα λύγισαν στα πέντε σετ.

Στο απλό της Under 15 των αγοριών ήταν στο ταμπλό A Finals και ο Αλεξούδης. Είχε κι εκείνος δυνατή αναμέτρηση και τελικά κατετάγη στις θέσεις 17-32. Γλυκά τελείωσε την προσπάθειά της στο αγώνισμα η Άννα-Φανουρία Μήτκα, καθώς πήρε την 3η θέση στο ταμπλό των B Finals (ήταν οι αγώνες για όσους δεν είχαν προχωρήσει από τα γκρουπ). Στο B Finals των παίδων ήταν ο Λευτέρης Νότης και ολοκλήρωσε την πολύτιμη πρώτη εμπειρία του από διεθνείς αγώνες στον 1ο γύρο.

Στην τεχνική καθοδήγηση βρέθηκαν οι σωματειακοί προπονητές Λευτέρης Τσόκανος της ΧΑΝ Θεσσαλονίκης και Μανώλης Αλαρούπι της Φιλίας Ορεστιάδας. Αναλογικά τα παιδιά στάθηκαν πολύ καλά και με τους πιο δυνατούς αθλητές και άφησαν θετικές εντυπώσεις σε αγώνες υψηλού επιπέδου με μεγάλη συμμετοχή. Το όπεν του Πλζεν είναι το 6ο και τελευταίο στα Europe Youth Series του 2024 και γράφει φινάλε αύριο 20/10.

Στις κορασίδες και το κεντρικό ταμπλό η Τζενίδη κληρώθηκε στον 1ο γύρο με τη Μάρλικε Ντε Γκερ από τη Γερμανία. Υπερίσχυσε σε όλες τις πιεστικές στιγμές και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ (22-20, 11-8, 11-9). Το απόγευμα στον γύρο των «16» έδωσε ντέρμπι με τη Ρουμάνα Πατρίτσια Στόικα. Προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά στο τέλος γνώρισε τον αποκλεισμό με 3-2 σετ και οριακή διαφορά στους πόντους (11-4, 11-9, 2-11, 7-11, 9-11)!

Στο επίπεδο B του Under 15 η Μήτκα αναμετρήθηκε στον γύρο των «16» με τη Ρουμάνα Καρίς Γιασμίν Σερμπάν και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (4-11, 11-8, 11-7, 11-8).  Στα προημιτελικά συνάντησε την Τσέχα Λούσι Σικόροβα και σε ματς με συνεχείς διακυμάνσεις επικράτησε στα πέντε σετ (11-7, 8-11, 9-11, 11-4, 11-6). Το βράδυ, στα ημιτελικά του Β Finals, η πρωταθλήτρια από την Αλεξανδρούπολη αναμετρήθηκε με τη Σλοβάκα Μπάρμπορα Γκουασάρδο κι έχασε με 3-0 σετ (7-11, 9-11, 5-11).

Στην Under 15 των αγοριών ο Αλεξούδης είχε μπει χωρίς αγώνα στους «32» των A Finals κι εκεί αντιμετώπισε τον Σουηδό Εμίλ Έλερμαν. Παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο άλλη μια φορά, το ματς ήταν ισορροπημένο, ώσπου κρίθηκε στα τέσσερα σετ υπέρ του Σκανδιναβού (5-11, 11-7, 9-11, 6-11).

Στα B Finals ο Νότης αναμετρήθηκε στους «32» με τον Γερμανό Πάουλ Φλέμινγκ. Απέκτησε προβάδισμα δύο σετ, αλλά είδε τον αντίπαλο να γυρίζει την κατάσταση σε 3-2 υπέρ του (11-6, 11-7, 6-11, 8-11, 4-11).

Το πρωί του Σαββάτου άρχισε το διπλό μικτό σε ταμπλό των «32». Οι Αλεξούδης/Μήτκα νίκησαν εύκολα στη αρχή τους Λούκας Ελισέρ/Λούσι Σικόροβα από την Τσεχία με 3-0 σετ (11-5, 11-2, 11-7). Στη 16άδα έδωσαν πολύ γερή αναμέτρηση με τους Ούγγρους Λέναρντ Σάμπο/Σόνια Ζόγκι και κάμφθηκαν με 3-2 σετ (11-6, 9-11, 7-11, 11-8, 4-11)

Ο Νότης με την Τζενίδη αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο με 3-0 σετ από τους Όλιβερ Όλενικ/Αντέλα Μπρέλοβα από την Τσεχία (7-11, 6-11, 4-11).