Mini Euro 2024. Γαλλία – Καζακστάν 2-7 : Χάλκινο μετάλλιο με «χρυσό» σκορ! (highlights)

Εντυπωσιακή και προπάντων πιο "ζεστή" στον τελικό της παρηγορίας η ομάδα του Καζακστάν νίκησε με σκορ 7-2 τη Γαλλία και κατέλαβε την 3η θέση της διοργάνωσης!

Εντυπωσιακή η εθνική ομάδα του Καζακστάν, στον μικρό τελικό του Mini Euro 2024 που ολοκληρώνεται απόψε στο Σαράγεβο.
Από τα πρώτα λεπτά έδειξε ανώτερη και πιο ευδιάθετη, σε αυτόν τον αγώνα της «παρηγοριάς» βάζοντας τρία γκολ στα πρώτα εννέα λεπτά (!) με τους Γιεγκιντζάνοφ (2/), Κισλίτσουν (6’) και Μουν (9’).
Οι Γάλλοι μείωσαν δύο λεπτά αργότερα με τον Σέντρικ δίχως όμως να αλλάξουν πολλά πράγματα στη συνέχεια.
Ο Γιεγκιντζάνοφ στο 37’ πέτυχε το 1-4. Μείωσε ένα λεπτό πιο μετά ο Σέντρικ για να ολοκληρωθεί ο θρίαμβος των νικητών με τρία ακόμη γκολ, από τους Ταρζάνοφ (43’), Αρζκένοφ (48’) και Γιεγκιζμπάγιεφ στην εκπνοή του ματς!