Με Αλμπάνη και… συνταγή Καρέρα

Η Ένωση με γκολ του Χρήστου Αλμπάνη στο 5ο λεπτό και αμυντικό τείχος "Καρέρα" έφυγε νικήτρια από το Κλεάνθης Βικελίδης επικρατώντας του Άρη με 1-0.

Η Ένωση με γκολ του Χρήστου Αλμπάνη στο 5ο λεπτό και αμυντικό τείχος έφυγε νικήτρια από το Κλεάνθης Βικελίδης επικρατώντας του Άρη με 1-0.
Η ΑΕΚ πήρε ένα γρήγορο γκολ και στην συνέχεια διαχειρίστηκε εξαιρετικά το ματς χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα.
Και στη επανάληψη όταν ο Μάσιμο Καρέρα πέρασε και τον Οικονόμου σαν τρίτο στόπερ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Σε 11 ματς με τον Ιταλό κόουτς η ΑΕΚ έχει δεχτεί μόλις τέσσερα γκολ και αυτό είναι το κλειδί των επιτυχιών της.
Ο Άρης από την άλλη που γνώρισε την πρώτη ήττα στο Βικελίδης με τον Ένινγκ στον πάγκο,  είχε την κατοχή, κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.
Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που βρήκε γκολ με το καλημέρα. Ο Άρης είχε κερδίσει πλάγιο ψηλά, έγινε λάθος όμως, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν κι έφυγαν γρήγορα στην κόντρα. Ο ταχύτατος Αλμπάνης μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Κουέστα για το 0-1, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Δείτε εδώ το γκολ του Αλμπάνη
Ο Άρης έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 12’ όταν μετά από σέντρα του Ματίγια ο Δεληζήσης έπιασε καρφωτή κεφαλιά από την καρδιά της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπάρκα.
Στο 18’ ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Βέλεθ από τον Βράνιες με τον διαιτητή ν’ αφήνει το ματς να συνεχιστεί.
Στο 20΄ καλό σουτ του Κόρχουτ έφυγε λίγο άουτ.
Σε διάστημα τριών λεπτών από το 28 ως το 31’ οι Σβάρνας και Βράνιες χρεώθηκαν με κίτρινη κάρτα για φάουλ σε Λάρσον και Ιντέγε αντίστοιχα.
Η Ένωση απείλησε και πάλι στο 34’ με σουτ του Αλμπάνη που έφυγε άουτ.
Στο 38’ ο Ιντέγε μετά από το κτύπημα του Βράνιες δεν μπόρεσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Ντουρμισάϊ.
Στο 39’ ο Άρης διαμαρτυρήθηκε εκ νέου για πέναλτι σε ανατροπή του Φετφατζίδη από τον Κλωναρίδη.
Στο 44’ ο Άρης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, όταν μετά από σέντρα του Μπρούνο Γκάμα, ο Σβάρνας δεν μπόρεσε ν’ απομακρύνει, το σουτ του Ντουρμισάϊ όμως λίγο έξω από την μικρή περιοχή έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα.
Στην επανάληψη η εικόνα του ματς ξεκίνησε με το ίδιο σκηνικό. Τον Άρη να έχει την κατοχή και την ΑΕΚ να περιμένει να βρει χώρο στην αντεπίθεση. Υπήρχε νευρικότητα και πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις και από τις δύο ομάδες.
Ο Άρης είχε καλή στιγμή στο 58’ όταν ο Μπρούνο Γκάμα σούταρε και ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ.
Από εκείνο το σημείο όμως και μετά ουσιαστική ευκαιρία δεν βγήκε στον αγώνα.
Πολλά λάθη, κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια με τον Άρη να είχε μεν την κατοχή αλλά μην μπορούσε ν’ απειλήσει.
Έτσι η ΑΕΚ κλείδωσε τα μετόπισθεν, ο Οικονόμου που πέρασε σαν τρίτος στόπερ κυριάρχησε στον αέρα και η Ένωση δεν κινδύνευσε στο ελάχιστο.
Διαιτητές: Δημήτριος Καραντώνης, Σταύρος Σίπκας, Κωνσταντίνος Καλαμπόκης
4ος Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης
ΑΡΗΣ: Κουέστα – Ροζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ (85’ Ντιγκινί) – Σάσα, Ματίγια – Φετφατζίης, Λάρσον (79’ Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα – Ιντέγε (38’ Ντουρμισάϊ).
ΑΕΚ: Μπάρκας, Χουλτ, Σβάρνας, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Αλμπάνης (70’ Μάνταλος), Κλωναρίδης (53’ Αραούχο), Βέρντε (78’ Οικονόμου), Λιβάια.