Σπόρτινγκ-Λιλ 2-0: Σε δύο λεπτά άλλαξαν όλα (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Με γκολ των Γκιόκερες και Ντεμπάστ η Σπόρτινγκ νίκησε τη Λιλ που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 40ό λεπτό-Ο Ντεμπάστ το γκολ της βραδιάς

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Σπόρτινγκ νίκησε τη Λιλ με 2-0. Το 1-0 έγινε στο 38΄με τον Γκιόκερες και το 2-0 στο στο 65’ με το εκπληκτικό γκολ του Ντεμπάστ που πέτυχε το γκολ της βραδιάς.

Επί της ουσίας όμως οι ισορροπίες άλλαξαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι στο δίλεπτο του πρώτου μέρους με το 1-0.

Γκολ και αποβολή

Στο 38’ άνοιξε το σκορ ο Γκιόκερες και στο 40΄αποβλήθηκε για τη Λιλ ο Γκόμες κάτι που δυσκόλεψε πλέον αρκετά το έργο της γαλλικής ομάδας. Μάλιστα, μετά την αποβολή και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ και να πάνε με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το 2-0 με τον Ντεμπάστ έκανε ακόμη πιο σαφές το προβάδισμα για την πορτογαλική ομάδα που έφτασε σε μια δίκαιη νίκη. Από εκεί και μετά, στο παιχνίδι η ομάδα του Αμορίμ πήρε τη νίκη χωρίς να πετύχει κάποιο γκολ ακόμη στις φάσεις που είχε τις προϋποθέσεις.

Στα στατιστικά του αγώνα, οι νικητές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 19-3 τελικές.