Σε ένα δραματικό στο φινάλε παιχνίδι η Αϊντχόφεν επιβλήθηκε 2-1 της Σπάρτα Ρότερνταμ στο "Φίλιπς Στάντιον" και έφτασε τις οκτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην Eredivisie.

Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, καθώς η Σπάρτα έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Νταμς στο 49ο λεπτό πίεσε για την ισοφάριση, αλλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων σε κοντινή κεφαλιά του Μέεσεν, έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ ο Μπενίτες.

Μάλιστα η ομάδα του Ρότερνταμ είχε προηγηθεί στο 10ο λεπτό με τον Λαουρίτσεν, αλλά μέσα σε τρία λεπτά, η πρωταθλήτρια Ολλανδίας σκόραρε δις, με τον Μποσκάλι στο 34ο λεπτό και τον Ντε Γιονγκ στο 37΄, ένα εκπληκτικό τέρμα από τον αρχηγό της Αϊντχόφεν. Πλέον η Σπάρτα στις τελευταίες 25 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Μπος, έχει 21 ήττες και μόλις 4 ισοπαλίες.