Ιταλία: Δείτε τα HL της 18ης αγωνιστικής (videos)

Μεγάλη νίκη της Ίντερ στη Νάπολη, μαζί με τη Γιουβέντους στην κορυφή της Serie A η ομάδα του Μιλάνου-Ντεμπούτο για Ιμπραϊμοβιτς στη Μίλαν χωρίς να νικήσουν οι “Ροσονέρι”

Εξι αναμετρήσεις είχε το πρόγραμμα για τη Δευτέρα (6/1) για την 18η αγωνιστική στη Serie A. Μεταξύ άλλων, ξεχώρισε η πολύ μεγάλη νίκη της Ιντερ, μέσα στη Νάπολι που επέτρεψε στην ομάδα του Κόντε να μείνει μαζί με τη Γιουβέντους στην κορυφή.

Η Γιουβέντους, νωρίτερα, είχε νικήσει εύκολα την Κάλιαρι με πρωταγωνιστή τον Ρονάλντο που πέτυχε τρία γκολ.

Στα σημαίνοντα της 18ης αγωνιστικής η επιστροφή -στη Μίλαν και στη Serie A- του Ιμπραϊμοβιτς που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι των “Ροσονέρι” με τη Σαμπντόρια. Η Μίλαν πάντως έμεινε στο 0-0.

Μεγάλη νίκη για την Αταλάντα, σπουδαίο “διπλό” της Ουντινέζε, η Μπολόνια ισοφάρισε τις καθυστερήσεις τη Φιορεντίνα.

Αναλυτικά

Μπολόνια-Φιορεντίνα 1-1
Η Φιορεντίνα (στο ντεμπούτο του Μπέπε Ιακίνι στον πάγκο της) ήταν αγκαλιά με τη νίκη στο “Ρενάτο Νταλ’ Άρα” της Μπολόνια καθώς μέχρι το 90’+4’ προηγούταν με 0-1 της γηπεδούχου. Οι “βιόλα” είχαν το προβάδισμα από το 27’ με το γκολ του Μπενάσι που είχε κάνει το 0-1.
Στο 90’+4’ ο Ορσολίνι με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Μπολόνια – Φιορεντίνα: 1-1 (HL)

Ατάλαντα-Πάρμα 5-0
Εκπληκτικά γκολ από Ιλιτσιτς, εκπληκτική και η Αταλάντα που πέτυχε 5 γκολ σε μία από τις καλύτερες άμυνες της Serie A. Το 1-0 έγινε νωρίς (στο 11’) με φανταστικό αριστερό του Γκόμεζ. Ο Φρόιλερ έκανε το 2-0 στο 34′ και στο 43’ ο Γκόσενς έγραψε το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στο β’ μέρος ήρθαν τα υπέροχα γκολ του Ιλιτσιτς (60’ και 71’) για το 4-0 και το 5-0, αντίστοιχα.
Αυτή ήταν η 6η νίκη της Αταλάντα στα 7 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις, στα οποία έχει σκοράρει περισσότερα από 2 γκολ.
H Aταλάντα έφτασε τα 46 γκολ μετά από 18 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα κι αυτό είναι ρεκόρ από το 1959-60.

Aταλάντα-Πάρμα: 5-0 (HL)

Γιουβέντους-Κάλιαρι 4-0
Το παιχνίδι ήταν στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο. Όλα τα γκολ μπήκαν στο β’ μέρος με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει τρία. Έκανε το 1-0 στο 49’, το 2-0 στο 66’ με πέναλτι (το κέρδισε ο Ντιμπάλα) και στο 82’ έκανε το 4-0. Λίγο πριν πετύχει το 4-0, ο Ρονάλντο είχε φροντίσει (στο 81’) να κάνει την πάσα στον Ιγκουαϊν για το 3-0.
Για τον Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν το 36ο (!) χατ τρικ σε παιχνίδι στα Πρωταθλήματα που έχει παίξει. Ο Πορτογάλος μάλιστα για πρώτη φορά με τη φανέλα της Γιουβέντους σκόραρε σε 5 συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος.

Γιουβέντους-Κάλιαρι: 4-0 (ΗL)

Μίλαν-Σαμπντόρια 0-0
Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς δεν ήταν βασικός. Μπήκε ως αλλαγή (στο 55’ πήρε τη θέση του Πιάτεκ) στο παιχνίδι της Μίλαν με τη Σαμπντόρια. Η πρώτη εμφάνιση του Σουηδού με τη φανέλα της ομάδας του Μιλάνου (στην επιστροφή του μετά από 8 χρόνια) δεν βοήθησε τη Μίλαν να φτάσει στη νίκη. Ήταν το τέταρτο σερί εντός έδρας ματς για τη Μίλαν χωρίς νίκη. Ευκαιρίες είχαν και οι δύο για να φτάσουν σε ένα γκολ. Οι γηπεδούχοι με με Τσαλχάνογλου (47΄, 63΄, 77′), Λεάο (65′, 69 και 71′) και Ιμπραϊμοβιτς (59′ και 63′), η Σαμπντόρια με Γκαμπιαντίνι, τρεις φορές, στο 50′, 56′ και 58’. Κανείς δεν σκόραρε.

Mίλαν-Σαμπντόρια: 0-0 (HL)

Λέτσε-Ουντινέζε 0-1
Με γκολ του Αργεντινού στο 88’ η Ουντινέζε πέρασε από την έδρα της Λέτσε, απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας τους «Τζαλορόσι» χαμηλά στη βαθμολογία. Με βασικό το Ταχτσίδη, η Λέτσε στο πρώτο ημίχρονο είχε αυτή μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στο γκολ όταν στο 20’ ο Μπαμπακάρ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μούσο και στη συνέχεια ο Μανκούζο με πλασέ είδε τον Αργεντινό να του αρνείται το γκολ με ωραία επέμβαση.

Λέτσε-Ουντινέζε: 0-1 (ΗL)

Νάπολι-Ιντερ 1-3
Με δύο γκολ του Λουκάκου και ένα του Λαουτάρο, η Ίντερ νίκησε (3-1) στο “Σαν Πάολο” τη Νάπολι και είναι μαζί με τη Γιουβέντους στην κορυφή της βαθμολογίας. Το 0-1 έγινε στο 14’ από τον Λουκάκου και ο ίδιος έκανε και το 0-2 στο 33’. Ο Μίλικ (39’) έκανε το 1-2 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 62’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε το 1-3. Η Νάπολι έψαξε το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Ο Ινσίνιε είχε δοκάρι (75’) σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Η Ίντερ νίκησε στο Σαν Πάολο για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβριο του 1997. Ο Αντόνιο Κόντε πέτυχε την πρώτη νίκη της καριέρας του στην έδρα της Νάπολι και την 100η της καριέρας του στη Serie A.

Ίντερ-Νάπολι: 1-3 (HL)