Ποδηλασία Δρόμου: «Χρυσός» ο Χιώνης στην 5η θέση ο Αγγελίδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Παναγιώτης Χιώνης, στο αγώνισμα του σπριντ, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου Κωφών 2024, που διεξάγεται από τη Δευτέρα (9/9) έως την Κυριακή (15/9), στην πόλη Swietokrzyskie της Πολωνίας.

Ο «αργυρός» και «χάλκινος» ολυμπιονίκης κωφών, άφησε στη 2η θέση τον Γερμανό Λέον Μπρουνετ και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Πορτογάλος Αντρέ Σοάρες.

Ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής (το 2019) Μανώλης Αγγελίδης, κατάφερε να πλασαριστεί και αυτός μέσα στην 6άδα, καθώς κατέλαβε την θέση.

Οι αγώνες για τον Παναγιώτη Χιώνη, συνεχίζονται την προσεχή Τετάρτη (11/9) με την ατομική χρονομέτρηση (13:30), ενώ και οι δύο θα αγωνιστούν την Παρασκευή (13/9) στους πόντους (18:00).