Grand Prix Βελγίου: Θρίαμβος από τα παλιά για Mercedes, 1-2 στο Σπα με απίθανο Ράσελ και Χάμιλτον!

Απίθανος αγώνας για τη Mercedes στο Βέλγιο, η οποία έκανε το 1-2, ο Τζορτζ Ράσελ νίκησε τον Λιούις Χάμιλτον για μισό δευτερόλεπτο με ένα πιτ-στοπ. Την τρίτη θέση του βάθρου στην McLaren και τον Όσκαρ Πιάστρι.

Απίθανη εμφάνιση και απρόσμενη στρατηγική για τη Mercedes στο Grand Prix του Βελγίου. Ο Τζορτζ Ράσελ πανηγύρισε την τρίτη του νικη ως οδηγός της Formula 1, αφήνοντας πίσω τον Λιούις Χάμιλτον για μισό δευτερόλεπτο.

Η Mercedes έκανε το 1-2 στην πίστα του Σπα και θύμισε την εποχή που κυριαρχούσε στον μηχανοκίνητο αθλητισμό. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Ράσελ πήρε τη νίκη στο τελευταίο Grand Prix πριν τις καλοκαιρινές διακοπές με ένα πιτ στοπ. Ο νεαρός Βρετανός οδηγός της Mercedes έκανε ένα σετ σκληρής γόμας να δουλέψει για 34 γύρους!

Την τρίτη θέση του βάθρου συμπλήρωσε ο Όσκαρ Πιάστρι και η McLaren.

Ο Σαρλ Λεκλέρ και η Ferrari άρχισαν την προσπάθεια τους από την πρώτη θέση, αλλά την ολοκλήρωσαν τον αγώνα στην τέταρτη και πίσω από τον Μονεγάσκο ο Μαξ Φερστάπεν και η Red Bull. Κερδισμένος ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος παρότι κατέλαβε την πέμπτη θέση άνοιξε τη «ψαλίδα» στη διαφορά για τον τίτλο.

Ακολουθούν οι Νόρις, Σάινθ, Πέρεζ, Αλόνσο και Οκόν, οι οποίοι «κλείνουν» την πρώτη δεκάδα των βαθμών.