Χάρη στην εξαιρετική του δεύτερη περίοδο το Μαρούσι έκαμψε την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου (85-74) και έφτασε την 4η νίκη του σε 11 αγώνες στην εφετινή Basket League.

Το Μαρούσι ήταν κυρίαρχο στην δεύτερη περίοδο του αγώνα με τον Κολοσσό, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και παρότι λίγο έλειψε να κινδυνεύσει, πήρε τη νίκη (85-74) και έπιασε τους Ροδίτες στη βαθμολογία της Basket League, στις 4 νίκες και 7 ήττες έπειτα από 11 αγώνες.

Το ματς

Πρώτο ημίχρονο

Κυρίαρχο Μαρούσι με πρωταγωνιστές Γιαννόπουλο και Μπρίσκοου

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία να μην μπορεί να πάρει κάποιο σημαντικό προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος έληξε 16-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Το Μαρούσι πραγματοποίησε μια τέλεια περίοδο, «έπνιξε» τον Κολοσσό με επιμέρους σκορ 27-9 και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας ένα μεγάλο προβάδισμα στις αποσκευές του (43-25).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη στο πρώτο μέρος ο Γιαννόπουλος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3/6 τρίποντα και ο Μπρίσκοου με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Δεύτερο ημίχρονο

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες σκόραραν μαζί 48 πόντους σε αυτήν (21-27) και οι Ροδίτες μείωσαν λίγο τη διαφορά στους 12 πόντους (64-52) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα κατέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους 7,50 πριν το τέλος του αγώνα, το Μαρούσι όμως χάρη σε νέο ξέσπασμα του Χάρη Γιαννόπουλου έβγαλε αντίδραση και πήρε εκ νέου προβάδισμα 12 πόντων (79-67). Ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων έβαλε φωτιά στο παιχνίδι καθώς η διαφορά μειώθηκε στους πέντε πόντους (79-74). Ο Μπρίσκοου με ένα δικό του σουτ έκανε το 81-74 1,30 πριν το τέλος και ουσιαστικά έβαλε τέλος στα όποια όνειρα του Κολοσσού για ανατροπή.

Κορυφαίος του αγώνα ο Έλληνας Φόργουορντ με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5/11 τρίποντα, άξιος συμπαραστάτης του ο Μπρίσκοου με 20 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 27-9, 21-27, 21-22.