O Εργκίν Αταμάν χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες του, εκ των οποίων οι 5 είχαν διψήφιο σκορ.

Στα… μεθεόρτια της νίκης του στην Μαδρίτη, κόντρα στην Ρεάλ, ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR δέχτηκε αιφνιδιασμό από τον Κολοσσό στο πρώτο δεκάλεπτο με τα 6 εύστοχα τρίποντα των φιλοξενουμένων, αλλά στην συνέχεια της αναμέτρησης για την 19η αγωνιστική της Basket League, έφτασαν σε εύκολη επικράτηση (96-73). Οι “πράσινοι” παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με διαφορά μίας νίκης από τον Ολυμπιακό, ακόμα και αν οι “ερυθρόλευκοι” νικήσουν αύριο (4/3, 201.15) στην έδρα του Περιστερίου.

Ο Κολοσσός είναι στην 7η θέση (7-12) ισοβαθμώντας με το Λαύριο.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR διατήρησε υψηλό τέμπο στην επίθεση του στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, με 26, 28 και 28 πόντους, αλλά η διαφορά από την πρώτη περίοδο, ήταν η προσοχή που έδειξε κατά διαστήματα στην άμυνα του, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στον Κολοσσό να ελπίσει περισσότερο στην…αμφισβήτηση που έθεσε στην αρχή του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73