Ο ΠΑΟΚ άντεξε την αντεπίθεση του Περιστερίου στην τέταρτη περίοδο και έφυγε νικητής (72-80) από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την πρεμιέρα της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασαν στροφές και με «όπλο» το περιφερειακό σουτ (7/12 τρίποντα), αλλά και την καλή εικόνα στην άμυνα ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +9 (37-46).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πάτησε ακόμη περισσότερο το… γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (53-69), βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Το Περιστέρι αντέδρασε και στην τέταρτη περίοδο έκανε την αντεπίθεση του. Με επιμέρους 13-2 πλησίασε στο τρίποντο (68-71) και έβαλε πίεση στην ομάδα του Καντσελιέρι, όμως δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει νικητής από το «Ανδρέας Παπανδρέου».

Μεγάλο ματς από τους τρεις Αμερικανούς του ΠΑΟΚ. Ο Κρούζερ μέτρησε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπάρτλεϊ 17 πόντους και 5 ασίστ και ο Χέντερσον 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη ξεχώρισε ο Χάρις με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80