Η Μπανταλόνα δεν απέφυγε την ήττα στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της στο φετινό Eurocup.

Η Ούλμ συνέχισε αήττητη στην δεύτερη αγωνιστική του Α’ ομίλου στο Eurocup, με την νίκη της κόντρα στην Χουβεντούτ Μπανταλόνα (87-83), διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού σε όλη την διάρκεια του εντός έδρας αγώνα της και ενώ οι Καταλανοί προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο για την ολική ανατροπή, χωρίς να τα καταφέρουν. Η γερμανική ομάδα είχε επιθετικές λύσεις από τον Ισραηλινό Μπεν Σάραφ στην τετάρτη περίοδο, καθώς και από τον Γερμανό Νέλσον Βάιντμαν που πέτυχαν σερί πέντε πόντων και δεν επέτρεψαν στην Μπανταλόνα να μειώσει περισσότερο από τους 4 πόντους (64-60). Η Ούλμ ήταν “σκληρή” στην άμυνα της και μπορεί να κέρδισε 8 λιγότερα ριμπάουντ από τους φιλοξενούμενους, αλλά έφτασε ξανα΄σε υψηλή παραγωγή πόντων με τους 87 που πέτυχε και ενώ στο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής, είχε σημειώσει 96 στην έδρα της Τρέφλ Σοπότ.

Καλύτερη και πιο εύστοχη η γερμανική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, είχε 7/17 τρίποντα, έναντι των 1/6 των Καταλανών και διατήρησε σταθερό προβάδισμα σε όλη την διάρκεια των δυο δεκαλέπτων, ενώ προηγήθηκε δις με διαφορά 14 πόντων. Οι παίκτες του Τάι Χάρελσον είχε 12 εύστοχα τρίποντα και 17 ασίστ για 12 λάθη, ενώ η Μπανταλόνα είχε 7 εύστοχα τρίποντα και 57% στα δίποντα.

Δεκάλεπτα: 25-27, 43-34, 59-52, 87-73