Οι Λιθουανοί ήταν στο ματς ως το 30΄, όμως η Χάποελ είχε περισσότερες λύσεις και ενέργεια και με επιμέρους 34-18(!) πέρασε με εμφατικό τρόπο από την Πανεβεζίς.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Eurocup πανηγύρισε στη Λιθουανία η Χάποελ Ιερουσαλήμ. Με οδηγούς τους Χάρπερ (23π, 16/17 βολές, 3/13 σουτ), Ζούσμαν (20π, 5/6 τρίποντα, 5ρ, 2ας, 2κλ) και συμπαραστάτες τους Τζάστιν Σμιθ (15π, 7ρ), Τζόνσον (12π, 7ρ), η ομάδα του Γιόναταν Αλόν ξεπέρασε γρήγορα το κακό ξεκίνημα (21-8), πήρε τα ηνία του αγώνα ως την ανάπαυλα χάρη στο 26-11 στη δεύτερη περίοδο και στο φινάλε έδειξε σοβαρότητα και χαρακτήρα στις κρίσιμες στιγμές. Πολύ σημαντική επίσης ήταν και η ευστοχία από μακριά, αφού μετά τα 3/20 τρίποντα απέναντι στη Βαλένθια σούταρε 12/25 μοιράζοντας 24 ασίστ.

Για τη Λιετκάμπελις η τελική διαφορά των 20 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, όμως οι Λιθουανοί έκαναν σωρεία φάουλ στο φινάλε και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να φτάσουν κοντά στους 100 πόντους. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης είχε 12 πόντους (3/5 σουτ, 2ρ, 3λάθη), ο Κόβλιαρ ξεκίνησε με 8 πόντους, 5 ασίστ στα πρώτα 7 λεπτά αλλά μετά χάθηκε (12π, 5/15 σουτ, 6ας), ενώ ομαδικά η ομάδα του Τσάνακ ήταν εκνευριστικά άστοχη από μακριά (8/30 τρίποντα).

Κάπως έτσι η Χάποελ έφτασε στο 1-1, την ώρα που η Λιετκάμπελις εξακολουθεί να είναι χωρίς νίκη (0-2).