Η Γκραν Κανάρια έκανε το 2/2 κερδίζοντας μέσα στο Μαυροβούνιο την Μπουντούτσνοστ με 89-86, σε εένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και οριακά δεν πήγε και σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Ένα τρίποντο του Πελός 14 δεύτερα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας έδειχνε πως θα δώσει τη νίκη στην ισπνική ομάδα. Ο Λάκοβιτς αποφάσισε να μην κάνει φάουλ, ο Φερέλ έχασε το πρώτο σουτ που πήρε, αλλά μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ αποπειράθηκε να εκτελέσει ξανά και κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Αμερικάνος έβαλε και τις τρεις ισοφάρισε σε 81-81 και η Γκραν Κανάρια στο χρόνο που απέμεινε δεν κατάφερε κάτι σπουδαίο. Στην παράταση και πάλι οι Ισπανοί βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση, μετά από τρίποντο του Σούρνα, που γενικά στο ματς δεν είχε καλή απόδοση. Πάλι ο Λάκοβιτς δεν ζήτησε φάουλ από τους παίκτες, αλλά αυτή τη φορά ο Φερέλ αστόχησε σε δύο τρίποντα κι έτσι η νίκη ταξίδεψε για τα Κανάρια νησιά.