Ο Άρης, υπέστη την τέταρτη ήττα του σε πέντε ματς του Β' Ομίλου του EuroCup, πληρώνοντας για άλλη μία φορά το κάκιστο φινάλε.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, είχε διψήφιο προβάδισμα σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, όμως οι Σλοβένοι, με εμφατικό 28-14 στο δ’ δεκάλεπτο, πήραν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.

Οι Τολιόπουλος (17 π.), Νόλεϊ (15), Χοτζ (12) και Ντε Τζούλιους (10), οδήγησαν στο σκοράρισμα, όμως τα 16 λάθη στοίχισαν στο φινάλε. Σε μεγάλη βραδιά Μπλάζιτς (19 π.) και Ρόμπινσον (18) για τους νικητές.

To ματς ήταν ντέρμπι στην α’ περίοδο, με τον Άρη να ξεκινά με σερί 5-0, αλλά την Τσεντεβίτα να ψαλιδίζει γρήγορα τη διαφορά και να παίρνει δικό της προβάδισμα με πέντε, 3:47 πριν το τέλος (11-16). Ο Άρης επανήλθε και με καλάθι του Χατζηδάκη στο τέλος, πήρε προβάδισμα με 24-23.

Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα της β’ περιόδου, όπου οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα, έφτασαν μέχρι και το +10 (41-31, 3:16 πριν το ημίχρονο). Τολιόπουλος και Χοτζ, συνέχισαν να βομβαρδίζουν και το πρώτο μισό, έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +11 (48-37).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Άρης έφτασε μέχρι και το +12, αλλά ένα γρήγορο 9-0 των φιλοξενούμενων, έκανε ξανά το ματς ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι ανταποκρίθηκαν στην πίεση και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +7 (61-54).

H τέταρτη περίοδος, ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, που διατηρούσαν το προβάδισμα, όμως στη συνέχεια ο Ρόμπινσον…πήρε τ’ όπλο του για την Τσεντεβίτα και με τη βοήθεια του Μπλάζιτς, έφερε το ματς σε ισορροπία (66-66, 6:20 πριν το τέλος).

Ο Άρης, έμεινε για αρκετή ώρα χωρίς πόντους, πλην δύο βολών του Νόλεϊ και οι Σλοβένοι, πέρασαν μπροστά. Η ομάδα του Καστρίτη, συνέχισε να σκοράρει μόνο με βολές του Νόλεϊ, ενώ έκανε αρκετά λάθη και η Τσεντεβίτα έφτασε το +8 (70-78, 1:52 πριν τη λήξη). Ένα time-out του Καστρίτη, φάνηκε να «καθαρίζει» το μυαλό των γηπεδούχων, που μείωσαν με γρήγορο 5-0 από Λαζέφσκι και Τολιόπουλο, ενώ απέμενε ένα λεπτό. Η Τσεντεβίτα όμως, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 24-14, 13-17, 14-28.