Νίκη στην εκπνοή για Ζαλγκίρις (video)

Η ομάδα της Ζαλγκίρις σημείωσε την Τρίτη της νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο επικρατώντας 73-71 και πλέον η ομάδα από τη Λιθουανία είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της τέταρτης θέση του δευτέρου ομίλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και αυτό φάνηκε και από το αποτέλεσμα, το οποίο ήταν 17-17.

Στο δεύτερο όμως η ομάδα του Στομπέργκας ήταν καλύτερη και έτρεξε ένα σερί 14-1 με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με οκτώ πόντους (39-31).

Στην τρίτη περίοδο η λιθουανική ομάδα ανέβασε κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο 30ο λεπτό στο +10. Στα τελευταία όμως δέκα λεπτά η Αρμάνι πίεσε σε όλο το γήπεδο πετυχαίνοντας κάποια δύσκολα καλάθια και είκοσι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ισοφάρισε με τον Λάνγκφορντ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία επίθεση με τον Ντέντμον να ευστοχεί σε πολύ δύσκολη προσπάθεια στα 3,1 δευτερόλεπτα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 39-31, 60-50, 73-71

Ζαλγκίρις: Σιζάουσκας 5, Πόσιους 13, Λιπκεβίτσιους 8, Κλιμαβίτσιους 9, Γιανκούνας 6, Γιαφτόκας 2, Γιασικεβίτσιους 7, Μιλάκνις 1, Ντίμσα 2, Λαβρίνοβιτς 5, Ντέντμον 15.

Μιλάνο: Χέινς, Τζεντίλε 11, Μέλι 5, Τζιότι, Λάνγκφορντ 29, Σάμουελς 2, Ουάλας 6, Λαβάλ, Μος 12, Τζέρελς 6.