Στην 5η θέση η Έφες

Η Έφες Αναντολού επικράτησε, με 76-59, του Ερυθρού Αστέρα στον πρώτο κατατακτήριο αγώνα του Gloria Cup με αποτέλεσμα να τερματίσει στην πέμπτη θέση του τουρνουά.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο Gloria Cup, όπου χρειάστηκε ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο για να μπορέσει να πάρει ασφαλές προβάδισμα με τους Σέρβους και να φθάσει στην τελική επικράτηση.

Το 38-28 του ημιχρόνου αποτέλεσε τη βάση νίκης για την τούρκικη ομάδα, η οποία κατάφερε να προηγηθεί και με 22 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-51), καταλήγοντας στο τελικό 76-59. Aπό τους κορυφαίους παίκτες των νικητών ήταν ο Στράτος Περπέρογλου. Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-28, 56-45, 76-59.