Άιβερσον, ο «λυτρωτής» (video)

Με καλάθι του Κόλτον Άιβερσον 2.9'' πριν το φινάλε του ματς, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε 91-90 της Γαλατάσαραϊ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Με καλάθι του Κόλτον Άιβερσον 2.9” πριν το φινάλε του ματς, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε 91-90 της Γαλατάσαραϊ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Πέραν του Άιβερσον, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι και σταμάτησε στους 17 πόντους, καθοριστικός για τη Λαμποράλ ήταν ο Τόμας Ερτέλ (έδωσε την ασίστ στον Άιβερσον), με επίσης 17 πόντους και 8 ασίστ. Θετικό ντεμπούτο για τον Βούγιασιτς με 14 πόντους.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν Έρτζεκ (24 π., 5 ριμπ.) και Μίτσοβ (20 π., 4 ασίστ), ενώ σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Ίαν Βουγιούκας, ο οποίος έμεινε στους μόλις τέσσερις πόντους σε σχεδόν 14 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Γαλατά με τους Αρόγιο, Έρτζεκ, Μίτσοφ και Αλντεμίρ κατάφερε να βάλει δύσκολα στη Λαμποράλ και να πάει στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (47-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο η τουρκική ομάδα προσπάθησε να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας, όμως αν και προηγήθηκε ακόμη και με +8 (51-59), δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, αφού η Λαμποράλ βρήκε τις λύσεις και ισοφάρισε σε 70-70 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Τούρκοι με μπροστάρη τον Αρόγιο προηγήθηκαν 89-90 ένα λεπτό πριν το φινάλε του ματς, όμως είχαν υπολογίσει χωρίς τον Άιβερσον, ο οποίος με λέι απ 2.9” πριν το τέλος, έπειτα από ασίστ του Ερτέλ έγραψε το 91-90 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 47-49, 70-70, 91-90.

Λαμποράλ Κούτσα (Κρέσπι): Αιβερσον 17, Κοζέρ 7 (1), Σενγκέλια 6, Πέρκινς 3 (1), Χάμιλτον 5, Τιγί 2, Βούγιασιτς 14 (3), Σαν Εμετέριο 8 (1), Ερτέλ 17 (2), Μπερτανς 12 (2).

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοφ 20 (2), Έρτσεγκ 24 (6), Γκονλούμ 5, Βουγιούκας 4, Αλντεμίρ 14 (9 ριμπ.), Αραντόρι 2, Αρόγιο 11 (2 τριπ., 8 ασίστ), Γκιουλέρ 7(1), Αρσλάν 3.