«Έφες» κορυφής με Τζάνινγκ (video)

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Αναντολού Έφες με buzzer beater του Τζάνινγκ επικράτησε 75-73 της Ρεάλ Μαδρίτης για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ανέβηκε στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ο 19χρονος Τσεντί Οσμάν με 16 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και επτά ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Λάσμε. Ο Περπέρογλου σε 25:53 είχε 11 πόντου και πέντε ριμπάουντ.

Από τους Ισπανούς ο Γιούλ σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Γιάννης Μπορούσης (17 π., 6 ριμπ.), ο οποίος πάντως στο φινάλε του ματς… ξεχάστηκε από τον Λάσο στον πάγκο.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Μπουρούσης κρατούσε όρθια τη Ρεάλ και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (18-18), οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και ξέφυγαν με +8 (29-21). Η Ρεάλ απάντησε με ένα 11-2 και πήρε το προβάδισμα (31-32), όμως δεν κατάφερε να το διατηρήσει και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε στο -3 (39-36).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Έφες ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (50-40), όμως οι Μαδριλένοι είχαν και πάλι την απάντηση. Με μπροστάρηδες τους Ροντρίγκεθ και Γιούλ ισοφάρισαν σε 52-52 και με καλάθι του Μπουρούση πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (52-54). Οι γηπεδούχοι ωστόσο απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα και με ένα επιμέρους 8-3 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 60-57.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια. Η Ρεάλ με καλάθι του Νοτσιόνι ξέφυγε με +3 (68-71) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε, όμως οι Τούρκοι με τρίποντο του Οσπάν και λέι απ του Λάσμε πήραν και πάλι το προβάδισμα (73-71). Ο Νοτσιόνι είχε και πάλι τη λύση για τους Μαδριλένους ισοφαρίζοντας σε 73-73, όμως ο Τζάνινγκ με φόλοου στα 0,4” έγραψε το τελίκό 75-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-36, 60-57, 75-73

Αναντολού Εφές (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 2, ΜακΓκραθ, Οσμάν 16, Περπέρογλου 11, Σάριτς 13, Ντρέιπερ 4, Λάσμε 12, Κορκμάζ 1, Τζάνινγκ 5, Μπιέλιτσα 11.

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ρίβερς 2, Νοτσιόνι 11, Ματσιούλις, Ρέγες 5, Σέρχιο Ροντρίγκεθ 10, Αγιόν, Κάρολ 7, Γιουλ 20, Μπουρούσης 17, Σλότερ 1.