Ιστορική νίκη για Σάσαρι (video)

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Σάσαρι, καθώς επικράτησε 92-80 της Ζαλγκίρις Κάουνας για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σέιν Λαβάλ που σταμάτησε στους 25 πόντους έχοντας και 9 ριμπάουντ, ενώ υπερπολύτιμος ήταν κι ο Ντέιβιντ Λόγκαν που σταμάτησε στους 20. Από τους Λιθουανούς οι οποίοι έκαναν 31 (!) λάθη ξεχώρισε ο Γιανκούνας με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν πολύ γρήγορα προβάδισμα 9 πόντων (17-26), το οποίο πάντως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν. Οι Ιταλοί βελτίωσαν την άμυνα τους, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (42-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του ματς δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά των τεσσάρων πόντων (60-64). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιταλοί παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και με επιμέρους σκορ 15-2 ξέφυγαν με 75-66 πέντε λεπτά πριν το φινάλε και έφτασαν τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα με το 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-41, 60-64, 92-80.

Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 20 (4), Σόσα 10, Σάντερς 10 (1), Ντεβέκι, Λαουάλ 25, Ντάισον 9, Σακέτι, Βανούτσο, Μπρουκς 16, Τόντιτς 2.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κράπικας): Λεκαβίτσιους 2, Γκουντάιτις 7, Καρινιάουσκας 3 (1), Σονγκάιλα 6, Λιπκεβίτσιους 5 (1), Γιανκούνας 10, Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 14 (4), Άντερσον 15 (3), Ουλάνοβας 14 (1).