Ζάλγκιρις-Εφές 96-70: «Πράσινη» θύελλα στο 28ο σερί sold-out της Zalgirio Arena (highlights)

Απίστευτη Ζάλγκιρις! Άρχισε το παιχνίδι με 6/6 τρίποντα (34-14 πρώτο δεκάλεπτο), δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω της και με κορυφαίο τον Λαουρίνας Μπιρούτις (18 πόντοι, 7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ) πανηγύρισε την 9η νίκη της στην φετινή Euroleague.

Η Ζάλγκιρις ήταν απίστευτη στο Κάουνας απόψε! Μπήκε από την αρχή με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Το 34-14 στο πρώτο δεκάλεπτο με 6/6 τρίποντα ήταν μυθικό, με την Εφές να μπαίνει νωθρά στο ματς και να το πληρώνει με το μεγαλύτερο τίμημα που γινόταν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +30 (46-16) αλλά σε εκείνο το σημείο η Εφές ξύπνησε και λίγο και με 12-0 σερί μείωσε – τρόπος του λέγειν – στους 18 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε στο 58-37 με την Ζάλγκιρις να σπάει και δύο δικά της ομαδικά ρεκόρ σε αυτό το μαγικό πρώτο μέρος.

Συγκεκριμένα οι 58 πόντοι που πέτυχαν οι Λιθουανοί στο πρώτο ημίχρονο αποτελούν ρεκόρ συλλόγου στην ιστορία τους στην Euroleague, όπως και οι 17 ασίστ που έδωσαν στο ίδιο διάστημα.

Το δεύτερο μέρος δεν χωράει κριτική με τις δύο ομάδες να κάνουν και διαχείριση δυνάμεων ενόψει των παιχνιδιών της Παρασκευής (02/02). Στα άσχημα μαντάτα του αγώνα ο τραυματισμός του Νταν Οτούρου στο γόνατο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Νιγηριανό σέντερ να μην επιστρέφει στο ματς.

Κορυφαίος για τους Λιθουανούς του Αντρέα Τρινκιέρι ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 18 πόντους, 7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ. Ουλάνοβας, Μάνεκ και Σμιτς πρόσθεσαν από 13 πόντους με τον Τόμας Ντίμσα να σταματάει στους 11 πόντους και τις 7 ασίστ (όλοι οι πόντοι στο πρώτο ημίχρονο μαζί με 6 από τις 7 ασίστ).

Ο Γουίλ Κλάιμπερν είχε 19 πόντους (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και ο Ντάριους Τόμπσον 17 για τους Τούρκους, οι οποίοι έζησαν έναν… εφιάλτη σε μία πράσινη λαοθάλασσα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Συνέχεια στην διαβολοβδομάδα με την 25η αγωνιστική της EuroLeague. Η Ζάλγκιρις υποδέχεται τον Παναθηναϊκό AKTOR (2/2 στις 20:00), ενώ η Αναντολού Εφές φιλοξενεί τη Αρμάνι Μιλάνο (2/2 στις 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70