Ολυμπιακός-Βίρτους Μπολόνια 78-66: Πρόκριση με πλουραλισμό στην επίθεση

Ο Ολυμπιακός με πλουραλισμό στην επίθεση και με καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έκαμψε την αντίσταση της Βίρτους (78-66) και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε στο τουρνουά της Κρήτης.

Η έλλειψη των Μιλουτίνοφ και Φαλ ήταν εμφανής και η Βίρτους «φρόντισε» να τονίσει τις απουσίες πετυχαίνοντας την πλειονότητα των πόντων της στο πρώτο ημίχρονο κοντά στο καλάθι. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και… έκλεισε ιδανικά το πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας πως όταν αποκτήσει ρυθμό θα παρουσιάσει στα παρκέ ωραίο θέαμα.  Ισορροπημένο το τρίτο κομμάτι του αγώνα, στο οποίο ξεχώρισε η άνοδος της απόδοσης των Ράιτ και Ντόρσεϊ. Ο Πίτερς ήταν το πρόσωπο της τελευταίας περιόδου για τους «ερυθρόλευκους» φωνάζοντας «παρών» τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετική αμυντικά στο δεύτερο μισό του αγώνα, δεχόμενη μόλις 26 πόντους!

Ο Ολυμπιακός με διάθεση και ενθουσιασμό στα πρώτα λεπτά «ζέστανε» τους φιλάθλους του στην Κρήτη, αλλά η Βίρτους ισορρόπησε και με τον Κλάιμπερν οδηγό έβαλε τους «ερυθρόλευκους» σε θέση κυνηγού. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πίτερς να… πυροβολεί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και να φέρνει το ματς στα ίσια (20-26), αναγκάζοντας παράλληλα τον Μπάνκι να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Κορντινιέρ με τον Σενγκέλια συνέχισαν να «πληγώνουν» τον Ολυμπιακό κοντά στο καλάθι, ενώ ο Μόργκαν έδωσε λύσεις από μακρινή απόσταση, δίνοντας εκ νέου το πάνω χέρι στους Ιταλούς (28-34).

Τα πολλά λάθη και οι βεβιασμένες επιθέσεις των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα έδιναν την ευκαιρία στη Βίρτους να βρίσκει απροετοίμαστη την «ερυθρόλευκη» άμυνα  και να πετυχαίνει εύκολους πόντους, διευρύνοντας τη διαφορά (28-40). Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ έδιναν έξτρα επιθέσεις στην ομάδα της Μπολόνια, όμως οι καλές άμυνες των παικτών του Ολυμπιακού δημιούργησαν ευκαιρίες για επιθέσεις στο ανοικτό γήπεδο. Με ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις (37-40) και πήγαν στα αποδυτήρια στο -4 (38-42).

Με το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ στο ματς (1/4) και άλλο ένα του Ντόρσεϊ, ο Ολυμπιακός έφερε γρήγορα το παιχνίδι στην ισοπαλία (44-44), ενώ ο Ράιτ με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από αρκετή ώρα (48-46). Μία σου και μία μου ήταν το παιχνίδι στα υπόλοιπα λεπτά της τρίτης περιόδου με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Το τρίποντο του Παπανικολάου διαμόρφωσε το 57-56 και έστειλε την ομάδα του με την ελάχιστη δυνατή διαφορά στην 4η περίοδο.

Ο Πίτερς άνοιξε τον δρόμο στο σκοράρισμα, αλλά ήταν και ο παίκτης που έδωσε λύσεις αμυντικά, αλλά και στα ριμπάουντ. Η Βίρτους δυσκολευόταν να βρει τρόπους να δημιουργήσει και να σκοράρει και ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στους επτά (67-60). Οι λανθασμένες επιλογές του Γκος έδωσαν την ευκαιρία στους Ιταλούς να επιστρέψουν και «ανάγκασαν» τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ζητήσει τάιμ άουτ προκειμένου να «ξυπνήσει» τους παίκτες του. Οι δύο κορυφαίοι παίκτες του Ολυμπιακού «χτύπησαν» σε αυτό το διάστημα και ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη. Πέντε πόντοι Πίτερς και από δύο των Βιλντόσα έστειλαν τη διαφορά στο +10 (76-66). Ο Ράιτ διαμόρφωσε το τελικό 78-66 και αύριο ο ίδιος με τους συμπαίκτες του θα αντιμετωπίσουν τη Φενέρ στον τελικό του τουρνουά της Κρήτης.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 38-42, 57-56, 78-66

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γκος 2, Ράιτ 12, Λαρεντζάκης, Βιλντόσα 8 (2/5 τριπ), Βεζένκοφ 15 (1/5 τριπ), Παπανικολάου 3 (1/2 τρίπ), Ντόρσεϊ 10 (2/5 τριπ), Πίτερς 16 (3/4 τριπ) Πετρούσεφ 7, Φουρνιέ 5 (1/2 τριπ)

Βίρτους Μπολόνια (Λούκα Μπάνκι): Κορντινιέ 10, Παγιόλα 6, Κλάιμπερν 11 (2), Βισκόντι, Σενγκέλια 10 (1), Χάκετ, Μόργκαν 11, Πολονάρα, Ντιούφ 2, Ζίζιτς 13, Άκελε, Τάκερ 3.