Η Μονακό κατάφερε να επικρατήσει με 93 - 80 επί της Αρμάνι στην πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στη Euroleague η Μονακό καθώς το βράδυ της Πέμπτης (03/10) κατάφερε να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο με 93-80 στη σάλα Γκαστόν Μεντεσόν του Μόντε Κάρλο.

Η Μονακό έδειξε εξαρχής ένα δυναμικό αγωνιστικό προφίλ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +12.

Οι Μονεγάσκοι με μία αμυντική γραμμή που έμοιαζε άσπαστη κατάφεραν να κερδίσουν 9/14 δίποντα την ώρα που η Αρμάνι μετρούσε 4/15 σε μία περίοδο χωρίς τρίποντο.

Οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ σε καμία από τις τέσσερις περιόδους και στο τέλος της αναμέτρησης νίκησε η ομάδα που ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Μονακό δεν είχε στη σύνθεση τον Νικ Καλάθη, είχε όμως για πρώτη φορά φέτος τον Μάικ Τζέιμς ο οποίος έκανε θραύση στο ριμπάουντ και συνέβαλε στην πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους.

Για τη δεύτερη αγωνιστική η Μονακό υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (9/10 στις 20:00), ενώ η Αρμάνι θα παίξει στο Μιλάνο με την Παρί (11/10 στις 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 47-26, 66-49, 93-80