Με κορυφαίο τον Ταμίρ Μπλατ η Μακάμπι νίκησε με 89-82 την Βιλερμπάν στην «Αλεξάντερ Νίκολιτς Χολ» για την 1η αγωνιστική της Euroleague.

Ο κοντόσωμος γκαρντ της ομάδας του Λαού, ήταν πραγματικά εκπληκτικός, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους (4/5δ., 4/4τρ., 1/1β., 12 ασίστ, 36 pir), βάζοντας κρίσιμα καλάθια και μοιράζοντας καθοριστικές ασίστ.

Ήταν μια δύσκολη νίκη για την Μακάμπι η οποία μάλιστα ήταν πίσω με πέντε πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο (77-82). Όμως εκεί έσφιξε την άμυνα της, πίεσε και με ένα σερί 12-0 έφτασε στην τελική επικράτηση.

Η Βιλερμπάν πάλεψε το ματς, και είχε τον έλεγχο για 37’ λεπτά αλλά δεν άντεξε έως το τέλος. Ήταν μπροστά στο δεκάλεπτο με 24-31 και 52-51 στο ημίχρονο.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και τελείωσε στο 71-71.

Πέραν του Μπλατ, για την Μακάμπι είχαν 15 ο Χορντ και ο Λόιντ, ενώ 11 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Ριβέρο.

Για την Βιλερμπάν, ο Λοβέρν είχε 17 πόντους ο Λι 12, 11 ο Μαλεντόν και 10 ο Μπλακ.