Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς με 21 πόντους, ο Κάνααν με δυο βολές εξασφάλισε την νίκη.

Ο Ερυθρός Αστέρας δυσκολεύτηκε από την Παρί, αλλά έφυγε με την νίκη (80-77) από την γαλλική πρωτεύουσα, χάριν σε δυο εύστοχες βολές του Κάνααν στα 3”7 πριν από την λήξη και ενώ ο Ίφι δεν πρόλαβε εμπρόθεσμα να σουτάρει έξω από την γραμμή του τριπόντου.

Η Παρί ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε δίκαια στο επιμέρους σκορ των δυο δεκαλέπτων, γιατί έπαιξε άμυνα και είχε τον Σόρτς να διεκπεραιώνει τα ηγετικά καθήκοντα του.

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να έρχεται από τον πάγκο, ο Αστέρας που είχε την συμπαράσταση χιλίων φιλάθλων του στο “Πόρτ ντε λα Σαπέλ”, βρήκε σταθερή και αξιόπιστη συγκομιδή πόντων και στα… μετόπισθεν, έπαιξε άμυνα με επαφές από τους Μπολομπόι και Μίτροβιτς. Η Παρί προηγήθηκε 53-43 και η σερβική ομάδα ισοφάρισε σε 53-53 και “έκλεισε” την 3η περίοδο με ισόπαλο σκορ, επίσης.

Η εμπειρία του Σφαιρόπουλου έναντι του Σπλίτερ σε διαχείριση ειδικών καταστάσεων στα 3 τελευταία λεπτά και η ψυχραμία των παικτών του που πήραν σωστές αποφάσεις, έδωσαν την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Δεκάλεπτα: 18-17, 43-35, 58-58, 77-80