Δυσκολεύτηκε, όμως επικράτησε η λιθουανική ομάδα!

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η Ζάλγκιρις, η οποία πέρασε τελικά από τη Μπολόνια, επικρατώνας 71-68 της Βίρτους. Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη Euroleague, ενώ οι Ιταλοί έχουν ξεκινήσει με 0/3!

Μετά την κυριαρχία της Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο και το +14 (44-30), ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους οι Πογιάλα, Σενγκέλια «ροκανίζοντας» τη διαφορά στο -4 (45-49 στο 24:25). Οι Λιθουανοί επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-52 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου), όμως στο σημείο εκείνο η Βίρτους του Λούκα Μπάνκι πραγματοποίησε την ύστατη αντεπίθεση και με σερί 12-0 πέρασε μπροστά 64-62 στο 26:40, έχοντας κρατήσει τη Ζαλγκίρις χωρίς πόντο για 5,5 λεπτά!

Εν τέλει, το ματς κρίθηκε σε δυο άστοχα τρίποντα, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με τους Κόρντινιερ, Μπελινέλι να χάνουν την ευκαιρία για ισοφάριση, τη στιγμή που οι Λιθουανοί αρνήθηκαν… πεισματικά να δώσουν φάουλ, παρότι είχαν προβάδισμα τριών πόντων. Δεν πλήρωσαν την αβλεψία τους, επικράτησαν 71-68 με τον Γκεντράιτις να κάνει σπουδαίο ματς (15π. με 3/3 3π) και τον Φρανσίσκο να μοιράζει 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 30-44, 52-60, 68-71