Απίθανο παιχνίδι με νικητές τους Βαυαρούς!

Αγώνα… NBA θύμισε η αναμέτρηση της Μπάγερν με την Παρί στο Μόναχο, με τους Βαυαρούς να επικρατούν εντέλει στο φινάλε με 109-107 ύστερα από απίστευτο «θρίλερ»!

Οι νικητές είχαν σε… διαστημική βραδιά τον Κάρσεν Έντουαρντς (32π., 6/8τρίπ.), τον Σαμπάζ Νέιπιερ (27π. (6/10τρίπ.) και τον Ντέβιν Μπούκερ (21π., 7ρ.) όμως οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση (Σορτς 22π., Γουάρντ 18π., Χίφι 16π., Μάλκολμ 15π.) έφτασαν μια… ανάσα από τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους, δίχως όμως να τα καταφέρουν.

Εξαιρετικό πρώτο μέρος

Ημίχρονο με ιδιαίτερα υψηλό τέμπο ήταν το πρώτο στο Μόναχο, με τη Μπάγερν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων (54-47), έχοντας πρωταγωνιστές τους Ντέβιν Μπούκερ (14π.) και Σαμπάζ Νέιπιερ (13π., 4 ασίστ). Η Παρί ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Προηγήθηκε με 6-0 και 11-6, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Μπάγερν μετά το νωθρό πρώτο πεντάλεπτο, ισορρόπησε την κατάσταση, βρήκε λύσεις στην επίθεση με Έντουαρντς, Νέιπιερ και Μπούκερ και από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα (15-13), δεν κοίταξε ξανά πίσω. Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα προηγήθηκε αρκετές φορές με διψήφια διαφορά (42-30), η Παρί αντέδρασε και με μακρινά σουτ πλησίασε, όμως ποτέ δεν κατάφερε να προσπεράσει. Η Μπάγερν με πρωταγωνιστές τους Μπούκερ και Νέιπιερ διατήρησε τον έλεγχο του ματς και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +7 (54-47).

Το τέλος όλα τα… λεφτά!

Με ρεσιτάλ τριπόντων στην τελευταία περίοδο, το σκορ ξεπέρασε τους 100 πόντους εκατέρωθεν, με την Παρί να μειώνει σε 108-107 με σουτ του Χίφι και να έχει την ευκαιρία για να «κλέψει» το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σορτς ωστόσο, αστόχησε, ο Βόιτμαν έβαλε μία βολή στο ένα δέκατο του δευτερολέπτου και η Μπάγερν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην εφετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-45, 81-78, 109-107