Η Φενέρ πέρασε από την «Ούμπερ Αρίνα» νικώντας με 78-71 την Άλμπα Βερολίνου, για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Μια νίκη για την τουρκική ομάδα που την έφερε στο 3-1 νίκες, την ίδια στιγμή που η Άλμπα έμεινε στο 1-3.

Η Φενέρ μετά το πρώτο δεκάλεπτο (16-15), όταν εμφανίστηκε νευρική και άστοχη πήρε τον έλεγχο του ματς.

Με πιεστική άμυνα και βελτιώνοντας εντυπωσιακά το ποσοστό της από το τόξο πέρασε στο ημίχρονο με 38-31.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έχασε σε καμία περίπτωση το προβάδισμα. Με ηγέτες τους Μέλι, Χέις-Ντέιβις και Μπιμπέροβιτς έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 47-58 κι έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 78-71.

Για την Άλμπα αντίθετα μέτρησαν τα άσχημα ποσοστά στο τρίποντο αλλά και τα λάθη αν και ήταν κυρίαρχη στα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-38, 47-58, 71-78.