Η Μπασκόνια κέρδισε άνετα την Άλμπα για την 5η Αγωνιστική της EuroLeague και επέστρεψε στις νίκες.

Οι Βάσκοι, έφτασαν το 3-2 στη διοργάνωση, οι Γερμανοί είναι στο 1-4.

Ρεσιτάλ για τους νικητές από τον Χάουαρντ, με 26 πόντους, στους 11 ο Καμπαρό, πολύ καλός και ο Ρογκαβόπουλος, με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Μόνο ο Χέρμανσον, ξεχώρισε από την Άλμπα, με 16 πόντους.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε δυνατά, με επιμέρους σκορ 10-1, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να ξεπερνούν τους δέκα πόντους, μόλις 2:29 πριν το τέλος της περιόδου.

Η Άλμπα, δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ούτε στη β’ περίοδο, ενώ οι Βάσκοι, με τους Μονέκε και Ρογκαβόπουλο να «βομβαρδίζουν», εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20, στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Χέρμανσον, προσπάθησε να κρατήσει την Άλμπα στο παιχνίδι και περιόρισε την έκταση της διαφοράς στο -13 στο ημίχρονο (39-26).

Οι Βερολινέζοι, κατάφεραν να μειώσουν και στους έξι, στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου, όμως οι Βάσκοι επανήλθαν και κρατούσαν σχετικά άνετα το διψήφιο προβάδισμα.

Η εικόνα, όχι μόνο δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι και επικράτησαν εύκολα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-26, 63-40, 80-57