Η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα στη Μπαρτσελόνα, μέσα στη Βαρκελώνη, όμως με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ, οι «μπλαουγκράνα» απέφυγαν τη «γκέλα» και έφτασαν σε δύσκολη νίκη με σκορ 90-83.

Οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα του αγώνα, μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού (4-11) και σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο οδήγησαν την… κούρσα (43-44). Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήρθε στην επανάληψη. Οι «μπλαουγκρανα» ναι μεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν 55-51, όμως δεν είχαν διάρκεια στην απόδοση τους.

Ήταν αρκετά ευάλωτοι αμυντικά, ενώ μπροστά έβρισκαν λύσεις κυρίως από δύο παίκτες (Πάντερ, Βέσελι). Κάπως έτσι το σκηνικό άλλαξε και πάλι στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, με τη Βιλερμπάν να ανακτά το προβάδισμα και να ξεφεύγει με +5 (71-76). Εκεί ήταν η ώρα να μιλήσουν οι προσωπικότητες των Καταλανών. Βέσελι και Πάντερ ανέλαβαν δράση, η Μπάρτσα απάντησε με επιμέρους 15-5 και «αγκάλιασε» τη νίκη (86-81), η οποία «σφραγίστηκε» με το τελικό 90-83.

Πρώτος σκόρερ ο Πάντερ με 20 πόντους, ακολούθησε ο Βέσελι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν ακόμη ο Πάρκερ με 12 και ο Αμπρίνες με 11. Από την άλλη πλευρά, σπουδαίο ματς έκαναν ο Μαλεντόν με 21 πόντους, ο Σακό με 17 και 9 ριμπάουντ και ο Ντε Κολό που πρόσθεσε 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-44, 69-69, 90-83