Έμεινε «ζωντανή» η Κάχα (Video)

Η Κάχα Λαμποράλ επικράτησε 91-76 της Ανατόλου Εφές στην Κωνσταντινούπολη και παρέμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση για το Top -16 της Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Ερτέλ με 22 πόντους, ενώ για τους Τούρκους που «κλείδωσαν» την τρίτη θέση ξεχώρισε ο Βούγιασιτς (21 π.)

Η Κάχα Λαμποράλ επικράτησε 91-76 της Ανατόλου Εφές στην Κωνσταντινούπολη και παρέμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση για το Top -16  της Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Ερτέλ με 22 πόντους, ενώ για τους Τούρκους που «κλείδωσαν» την τρίτη θέση ξεχώρισε ο Βούγιασιτς (21 π.)

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Βάδισαν μαζί στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο, με την Κάχα να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων (19-21) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Κάχα με επιμέρους σκορ 8-2 ξέφυγε με επτά πόντους (28-35), όμως η απάντηση των Τούρκων ήταν άμεση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 34-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (49-61), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση και κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά (59-65). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 62-71. Το σύνολο του Οκτάι Μαχμούτι προσπάθησε να αντιδράσει όμως αυτή τη φορά δεν είχε τη λύση και ηττήθηκε με 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-38, 59-65, 76-91

Εφές Αναντολού (Οκτάι Μαχμούτι): Μπαλμπάι 5, Φάρμαρ 2, Βούγιατσιτς 21, Μπατούκ, Ερντέν 17, Σιπ 5, Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 7, Λούκας 4, Κούτσο 3, Γκιουλέρ 8, Μπάρατς

Κάχα Λαμποράλ (Ζαν Τάμπακ): Νοτσιόνι 9, Ρότσεστι, Μ. Μπιέλιτσα 4, Καμπέθας 4, Σαν Εμετέριο 4, Πλάις 8, Ερτέλ 22, Όλεσον 9, Λάμπε 17, Ν. Μπιέλιτσα 9, Κουζέρ 5.