Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος η ΤΣΣΚΑ (video)

Με καθολική υπεροχή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πολύ καλή άμυνα στα 30 λεπτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 90-71 της Εφές Αναντολού στη Μόσχα για τον πέμπτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Με καθολική υπεροχή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πολύ καλή άμυνα στα 30 λεπτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 90-71 της Εφές Αναντολού στη Μόσχα για τον πέμπτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίοι οι Κρστιτς και Γουίμς (22 πόντοι έκαστος),  προσπάθησε αλλά δεν έφτανε ο Φάρμαρ (24π). Πρώτη (επαν)εμφάνιση του Θοδωρή Παπαλουκά που αποθεώθηκε!

Με διάθεση για επιθετικό μπάσκετ μπήκαν στο παρκέ ΤΣΣΚΑ και Εφές, με τους Ρώσους να ξεκινούν καλά χάρη στους Τεόντοσιτς και Κρίστμας και τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν στο σκοράρισμα, με Φάρμαρ κα Σαβάνοβιτς. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 25-24.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βρέθηκε ακόμα και στο +9 στο δεύτερο δεκάλεπτο (35-26), αλλά οι Μπάρατς και Φάρμαρ είχαν διαφορετική άποψη και με ένα 16-7, οδήγησαν το ματς στην ισοπαλία στο ημίχρονο (42-42).

Η άμυνα των γηπεδούχων ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο καταφέρνοντας να περιορίσει σημαντικά τον Φάρμαρ. Μόλις βρέθηκε η λύση και στο μαρκάρισμα του Ερντέν που δημιουργούσε προβλήματα στην ΤΣΣΚΑ σε αυτό το διάστημα,  οι Γουίμς και Κρστιτς τράβηξαν το σκοράρισμα και έφεραν την ομάδα τους μπροστά (63-58) στο 30′.

Οι δύο τους συνέχισαν το πάρτι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Εφές να έχει μπλοκάρει επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις τρεις πόντους στα πρώτα έξι λεπτά. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι πέτυχαν 17 και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Το τελικό 90-71 έδωσε την πρώτη νίκη της ΤΣΣΚΑ στον έκτο όμιλο του Τοp 16.

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς αγωνίστηκε για 5:15”, μοιράζοντας μία ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 42-42, 63-58, 90-71

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 11, Μίτσοφ 4, Τζάκσον 2, Κρστιτς 22, Γουίμς 22, Κρίστμας 11, Κάουν 7, Χριάπα 11, Παπαλουκάς

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 22, Βούγιασιτς 8, Ερντέν 9, Σιπ 7, Γκιονλούμ 9, Σαβάνοβιτς 7, Λούκας, Γκιουλέρ, Μπάρατς 7